Skocz do zawartości

Jakie narty do nauki, czyli newerending...


Gabrik

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Edwin napisał:

Wrzucę jeszcze raz. To koledzy z naszego forum. Siwir i Fredo,jechali na SL 😄

https://youtu.be/89B7ibqrxig?si=XGYETU-RuN-bUZuL

Piękne ! Tylko potwierdza że trzeba mieć umiejętności a całe pitolenie zostawić za drzwiami .
Daj tym z Redbulla co mają +-100 pod butem niech pojadą jestem ciekawy jak młodzież sobie poradzi ? 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mikoski napisał:

Cześć 

Trochę a może bardziej niż trochę nie zgadzam się z tym że to proste zabiegi. Jest tyle niewiadomych że ten "prosty"zabieg może skończyć się amputacją lub zgonem 😕 Jako przykład podam mojego znajomego który w prywatnej klinice za jedyne 43 tyś złotych zrobił endoprotezę biodra pół roku temu i do dzisiaj porusza się z trudem. Przy operacji przyplątała się bakteria,skutek ropowica kolejny zabieg i problemy do dziś. A taki prosty zabieg miał być.

Pozdro 

Cześć

Na tej zasadzie to może Cię zabić wytatuowanie motylka na dupie. Jeżeli przyplątało się zakażenie to znaczy, że coś zostało niedopilnowane albo ze strony zespołu/lekarskiej/opiekuńczej albo przez pacjenta, np. nie wyrwał sobie wszystkich zakażonych zębów bo mu było żal. To tak jak z tą analizą powodziową - uznał, że na "zdrowy rozsądek" co to ma za związek, załatwił kwity od kolegi i tyle. (Nie piszę o Twoim znajomym ale takie sytuacje znam)

To, że coś kosztuje drogo i jest w PRYWATNEJ klinice - to nie znaczy, że jest naprawdę dobre. .

Damian jesteś doświadczony w materii i ja też - miałem siedem operacji ortopedycznych i wszystkie były z mojego punktu widzenia jako pacjenta zabiegami. Ale byłem do nich dobrze przygotowany, w pełni zdrowy, nie mitologizowałem sprawy a dystans ułatwia pozytywne myślenie, które jest połową sukcesu przy jakimkolwiek zdrowieniu. Optymistyczne podejście racjonalne.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Victor napisał:

Piękne ! Tylko potwierdza że trzeba mieć umiejętności a całe pitolenie zostawić za drzwiami .
Daj tym z Redbulla co mają +-100 pod butem niech pojadą jestem ciekawy jak młodzież sobie poradzi ? 

Cześć

Piszesz jak laik. Jazda w takich warunkach jest łatwa a narta nie ma tu specjalnego znaczenia. SL całkiem fajnie się sprawdza i pisałem już dlaczego. Ale... zwróć uwagę na aktywność sylwetki - zwłaszcza Siwir zaczyna (początek jest zawsze najgorszy - psychika, najstromiej, trzeba wyczuć śnieg itd. ) tak pancernym odciążeniem, że jak do tego dokłada się reakcja śniegu to aż skacze w skrętach. Podobnie Fredi - zobacz na jakim rozstawie Fredi jedzie i jak porządkuje narty gdy mu śnieg rozrzuci. I teraz:

Żaden nauczony na paraslalomce jazdy ciętej z wykroku leszczyk nawet nie pomyśli by jechać w taki teren bo... nie dojedzie nawet do startu. A koledzy z filmu... podejrzewam, że nawet przez chwilę nie zrodziła im się w głowie chora myśl, ze powinni mieć jakieś inne narty. Na tym polega różnica miedzy gośćmi słabymi a dobrymi.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viktor. A gdybyś był trochę dłużej na forum,to może miałbyś okazję poznać Maniaq i Baranka. Z nimi najwięcej wyjazdów zrobiłem. Zobaczył byś wtedy jak dynamicznie z pazurem i w pięknym stylu jeździ się ciętym,bo jeździć to chłopaki potrafią.

Edytowane przez Edwin
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Mitek napisał:

Piszesz jak laik.

Cześć 

🤣🤣🤣

Mitku ja jestem laik który coś w ostatnim sezonie otworzył oczy bo w trzech poprzednich ślizgał się z góry na dół aklimatyzując otoczenie . 😉

Teraz pytanie czy dając im GS Grimsona zjechali by równie sprawnie w takim terenie jak na tych SL ? 
 

pozdrawiam 

  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Edwin napisał:

Viktor. A gdybyś był trochę dłużej na forum,to może miałbyś okazję poznać Maniaq i Baranka. Z nimi najwięcej wyjazdów zrobiłem. Zobaczył byś wtedy jak dynamicznie z pazurem i w pięknym stylu jeździ się ciętym,bo jeździć to chłopaki potrafią.

Cześć 

Dlaczego nie piszą,co się wydarzyło że ich tu wszystkich nie ma ? Oczywiście jeżeli mogę zapytać . Przecież wnieśli by dużo własnego doświadczenia w materii itd Ciągle jest ktoś kto zaczyna i jest ciekawy tego tematu . 
 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Victor said:

Piękne ! Tylko potwierdza że trzeba mieć umiejętności a całe pitolenie zostawić za drzwiami .
Daj tym z Redbulla co mają +-100 pod butem niech pojadą jestem ciekawy jak młodzież sobie poradzi ? 

Tu nie Red Bull a Faction. Pierwszy z brzegu.

Ciekawe jak by przy tym wyglądał przejazd kolegów z perspektywy pierwszej osoby. Już nawet bez analizy smaczków jak od 3:06.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Victor napisał:

Cześć 

Dlaczego nie piszą,co się wydarzyło że ich tu wszystkich nie ma ? Oczywiście jeżeli mogę zapytać . Przecież wnieśli by dużo własnego doświadczenia w materii itd Ciągle jest ktoś kto zaczyna i jest ciekawy tego tematu . 
 

Pozdro

Wspomnień czar https://www.skiforum.pl/profile/162937-maniaq/ masz i śmig żeby było w temacie 

 

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Victor napisał:

Cześć 

Dlaczego nie piszą,co się wydarzyło że ich tu wszystkich nie ma ? Oczywiście jeżeli mogę zapytać . Przecież wnieśli by dużo własnego doświadczenia w materii itd Ciągle jest ktoś kto zaczyna i jest ciekawy tego tematu . 
 

Pozdro

To już pytanie do nich,nie do mnie. Ja też trochę lat temu wypisałem się na długi czas z forum.

Marcin Maniaq mało i tak pisał na forum. Chciałeś pogadać o nartach i technice,to wybierałeś się na szkolenia i wyjazdy które organizował zamiast pitolić na forum.

Edytowane przez Edwin
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, a_senior napisał:

Mądrze piszesz i ze wszystkim się zgadzam. Ulubioną jazdą Bergera jest krótki skręt czy śmig, gdzie wykorzystuje wszystkie znane techniki i korzysta z nich w zależności od sytuacji. Np. taki stary jego przejazd, też wycięty z dłuższego filmiku, gdzie jedzie śmigiem o zmiennym rytmie. Dla mnie to ideał jazdy. https://youtu.be/G7NXyN3EkN0?si=AgMTl6eyY7FtmOx9

Pisałem, że mam wątpliwości co to sugestii Francuzów dot. wyboru nart dla wczesnych średniaków. Czyli krótkie slalomki. I te wątpliwości dotyczą właśnie miejsc i okoliczności, w których jeździmy. Francuzi szkolą swoich "klientów" w super stacjach alpejskich typu Tignes, 2 Alpes, Hintertux... nie mówiąc o wypadach do Japonii i jeździe terenowej w głebokim śniegu. Trochę to się różni od szkolenia w naszych maleńkich stacjach, w których śnieg, najczęściej sztuczny, zalega niezbyt długo. Dlatego dobrze rozumiem argument, by zaczynać od dłuższych nart i przede wszystkim nauczyć się skręcać klasycznymi technikami ześlizgowymi.

Andrzej, pomijam wyjazdy do Azji, ale skupiam się na tym co dają wysokie góry. Przede wszystkim różnorodność tras. X razy byłem w malutkim Gerlitzen, gdzie jest raptem 20km tras. Ale są niebieskie czerwone i czarne. Także jazda przytrzytrasowa jest możliwa w delikatnie zmuldzonym terenie. Wszystkie szkółki, instruktorzy tam jeżdżą. Taki instruktor mając pacjenta, któremu się wydaje, nie słucha bo przecież cięty ma doskonale opanowany, wie lepiej .... instruktor bardzo szybko sprowadza go na ziemię że w dupie był i gówno widział biorąc go na pierwszą lepszą solidną czerwoną, czarna czy też delikatnie zmuldzony teren. Cięty po promieniu się kończy i zaczyna się faktyczna nauka jazdy i skrętu. Wówczas nie ma znaczenia narta. Strome stoki wymuszają kontrolę toru i prędkości. Aby tam jeździć ciętym skrętem to nie tylko trzeba korzystać z geometrii narty, ale również należy znać myki jak ten skręt zacieśnić, aby jak najkrócej jechać na krawędzi wzdłuż linii spadku stoku, bo wtedy narty jadą najszybciej. Boskość wielu narciarzy na takich stokach się kończy.

Śmig klasyczny trochę się zmodernizował, wykorzystuje właściwości taliowanych nart.  Można nieco wcześniej zakrawędziować, bo i tak się ten skręt "dokręci" korzystając z taliowania i możliwości regulowania promienia siłą nacisku oraz umiejętnością sterowania w skręcie nartą. Taka jazda jest skuteczna i kontrolowana. Nie wystarczy samo obalanie się z prawej na lewa i jazda po promieniu narty, co też jest praktykowane na rodzimych płaskich stokach (oczywiście nie wszystkich). I chyba nie wynika to z niskich kompetencji naszych instruktorów, a raczej z oczekiwań klientów oraz warunków w jakich pracują.

Mam nadzieję, że zmiany i rewolucje które następują pozytywnie wpłyną na szkolenia amatorów białego szaleństwa. Chociaż po rewolucji SiTN-PZN - mam mieszane uczucia co do zasadności pewnych zmian i ich realizacji, ale to temat na osobną dyskusję. Może taki temat rzucę, bo jestem poniekąd z wiadomych powodów zainteresowany tym zagadnieniem.

pozdro

Edytowane przez Marcos73
  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Edwin napisał:

Marcos,a ja wciąż na film czekam😁😁Pozdro.

Pisałem, poproś Tadeusza, On je wygrzebie 😉, są gdzieś w jego czeluściach forumowych wpisów. Ja praktycznie to ich nie mam, a w moim telefonie tym bardziej. Mam jeden, jak jadę .... kanapą - ale nie wiem czy jesteś zainteresowany. Na kanapie pełna profeska, jak coś 🙂.

pozdro

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Victor napisał:

Cześć 

🤣🤣🤣

Mitku ja jestem laik który coś w ostatnim sezonie otworzył oczy bo w trzech poprzednich ślizgał się z góry na dół aklimatyzując otoczenie . 😉

Teraz pytanie czy dając im GS Grimsona zjechali by równie sprawnie w takim terenie jak na tych SL ? 
 

pozdrawiam 

Mogę udostępnić sprzet 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Edwin napisał:

Chyba do Kaema uderzę,bo pewnie coś nagrywał😁 

Dla mnie nie ma znaczenia jak kto jeździ,lepiej,czy gorzej.. Łączy nas wspólna pasja i to jest ważne. Ot,czysta ciekawość co do filmu 😄

Powinienem brać za to piniondze, film z serii Narcos Presents

Better Version of the Old Guy

 

Edytowane przez star
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Victor napisał:

Cześć 

🤣🤣🤣

Mitku ja jestem laik który coś w ostatnim sezonie otworzył oczy bo w trzech poprzednich ślizgał się z góry na dół aklimatyzując otoczenie . 😉

Teraz pytanie czy dając im GS Grimsona zjechali by równie sprawnie w takim terenie jak na tych SL ? 
 

pozdrawiam 

Cześć

Hm A patrząc na ich jazdę nie potrafisz sam odpowiedzieć na zadane pytanie?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Edwin napisał:

Ale mi o jazdę uczestników na zlocie w Zwardoniu chodziło. Marcosa widziałem film z jazdy, jeździ bardzo dobrze i miękko.

Adam coś zebrał, poszło na pocztę chyba, jazda była niezła widać na fotkach...

 

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, star napisał:

Powinienem brać za to piniondze, film z serii Narcos Presents

Better Version of the Old Guy

 

Ażeś wykopał jego mać - z Białki, innych nie było? To ja się tu produkuję, wytykam narciarzy białczańskich palcyma, a tu bach babę w piach. King of the Polish Moutain Resort Luxry Kotelnica forever. Następne przysyłaj do autoryzacji. Żem sobie strzelił w kolano 🙂

pozdro

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marcos73 napisał:

Dam na priv Edwinowi, niech chce trochę poduczy, bo wiecznie żyć nie będziemy 😉. Ma dwa w jednym - śmig-cięty.

pozdro

To spora niekonsekwencja bo nie pokazaliśmy filmów ani Krzyśkowa ani Beacie .... stwierdziliśmy że TRZA BYŁÓ BYĆ..

dlatego mnie prosze w to nie mieszać.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lexi napisał:

To spora niekonsekwencja bo nie pokazaliśmy filmów ani Krzyśkowa ani Beacie .... stwierdziliśmy że TRZA BYŁÓ BYĆ..

dlatego mnie prosze w to nie mieszać.

Tyś tak namieszał w piątek, że Zwardoń zamknęli w sobotę bez podania przyczyny,  musieliśmy się po Pilsku poniewierać. Pomijam milczeniem fakt, żeś o mały włos do katastrofy budowlanej nie doprowadził, boś z krzesła nie chciał zleźć. Stara dwójka chyba nie ruszy, operator do dzisiaj chodzi do psychologa, chyba nie wróci do roboty. A to był ostatni Mohikanin, który to muzeum potrafił obsługiwać. Jeszcze 2 zloty i Pilsko zamkną przez Ciebie. I gdzie będziemy jeździć?

pozdro

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marcos73 napisał:

Tyś tak namieszał w piątek, że Zwardoń zamknęli w sobotę bez podania przyczyny,  musieliśmy się po Pilsku poniewierać. Pomijam milczeniem fakt, żeś o mały włos do katastrofy budowlanej nie doprowadził, boś z krzesła nie chciał zleźć. Stara dwójka chyba nie ruszy, operator do dzisiaj chodzi do psychologa, chyba nie wróci do roboty. A to był ostatni Mohikanin, który to muzeum potrafił obsługiwać. Jeszcze 2 zloty i Pilsko zamkną przez Ciebie. I gdzie będziemy jeździć?

pozdro

Te filmy są materiałem dowodowym i nie wolno ich upubliczniać. No chyba ze mnie wytniesz..

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...