Skocz do zawartości

Pomoc w doborze nart


AsiaK

Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, AsiaK napisał:

@Marcos73dzieki za wszystkie uwagi. E-XRS tez wydaje mi sie sensowy, tylko nie wiem czy nie zbyt zaawansowany jak na moje umiejetnosci. A moglbys sie wypowiedziec dlaczego akurat ten model Twoim zdaniem bylby trafny?

A już Cię pochwaliłem, że szukasz narty odpowiedniej, bez zmóżdżania się nad mnogością firm i modeli, którymi nas producenci zasypują.

Mam Atomic cloud chyba 12 w starym wydaniu, na których da się jeździć i to bardzo fajne narty, koledzy mogą potwierdzić bo widzieli w realu. Stare narty Żony. Blacha + drewno, standardowa konstrukcja. Narty damskie ówcześnie. Ale z autopsji, moja Żona największy progres zrobiła przesiadając się na moje GS 172cm. Narty bardzo ciężkie. Jednak długość i charakter narty zrobiły swoje. Żona przestała się bać prędkości, pogarszające się warunki na stoku przestały jej przeszkadzać, a i zaczęła skręcać z nóg, bo inaczej się na nich nie da. Wadą jest waga, bo ja je musze nosić 😉. Poprzednie narty, mocno taliowane i krótkie, powodowały ograniczenia w postaci strachu przed prędkością. Stawały się nerwowe co skutecznie uniemożliwiało jazdę, a ze były krótkie, Żona skręcała na nich jak było jej wygodnie, niekoniecznie poprawnie.

Czemu hybrydy? Bo to fajne narty, taki kompromis. Mają relatywnie mały promień do swojej długości, co powoduje że są niesłychanie skrętne. Tobie brakuje oprócz pewnych błędów z początku skrętu kolokwialnie mówiąc "włożenia kolan" w drugiej fazie aby popracować krawędzią i geometrią narty. Na tego typu narcie odczujesz poprawę szybko, wystarczy pare godzin z instruktorem, który da Ci instrukcje obsługi. Generalnie wszystkie narty sklepowe skierowane dla amatorów to narty bardzo skrętne. Od SL do GS. Większość ma obawy psychiczne, że narta 180cm i promień 18-19m to już nie skręca, co oczywiście nie jest prawdą. Model dla Ciebie ma być przyszłościowy, jak napisał Mitek na teraz i na później. Nawet jak wybierzesz GSR - to też będzie dobrze, bo sobie na nich dasz radę, chociaż początkowo może być trudniej.

pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narta odpowiednia tez musi sie konkretnie nazywac 🙂 A ja wszystkie Wasze rady, za ktore jestem oczywiscie wdzieczna, musze pozniej przelozyc na jezyk sklepowy i wybrac konkretny model. Ergo, nie bedac biegla w tej tematyce musze sie upewnic ze dobrze Was zrozumialam i ta konkretna narta ma wlasnie te cechy, ktorych szukam 🙂

Ok, jesli e-xrs to jaka dlugosc? 163 bedzie za duzo przy 168 cm wzrostu? Czy raczej ponizej 160??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AsiaK napisał:

@Marcos73dzieki za wszystkie uwagi. E-XRS tez wydaje mi sie sensowy, tylko nie wiem czy nie zbyt zaawansowany jak na moje umiejetnosci. A moglbys sie wypowiedziec dlaczego akurat ten model Twoim zdaniem bylby trafny?

Zwykle szukało się czegoś co by miało warstwę titanalu i rdzeń drewniany, jak pisał Narcos, ale nie jakaś karuba czy topola ale jesion czy buk z ew. domieszką...

na stronie 28 np heada konstrukcja sportowa to dwie pierwsze https://www.top-narty.pl/image/document/head_hardgoods_23-24_pl.pdf

co do długości to śmiało możesz brać te 163 będą lepsze niż te 160-, gdzieś pomiędzy a i b https://www.narty.pl/tresc-artykulu/head-tabela-doboru-dlugosci-nart

Edytowane przez star
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, AsiaK napisał:

Narta odpowiednia tez musi sie konkretnie nazywac 🙂 A ja wszystkie Wasze rady, za ktore jestem oczywiscie wdzieczna, musze pozniej przelozyc na jezyk sklepowy i wybrac konkretny model. Ergo, nie bedac biegla w tej tematyce musze sie upewnic ze dobrze Was zrozumialam i ta konkretna narta ma wlasnie te cechy, ktorych szukam 🙂

Ok, jesli e-xrs to jaka dlugosc? 163 bedzie za duzo przy 168 cm wzrostu? Czy raczej ponizej 160??

Asia, dostałaś kilka propozycji, a wybór należy do Ciebie. Kupisz co uznasz za stosowne, żadna z tych nart nie jest zła. Odpuść sobie Atomic C9, bo Mitkowi nie chciało się sprawdzić, co to za narta. To nie są narty trochę zepsute, tylko zj...ane. Jeśli chcesz ich używać również w lecie jako narty wodne - to do doskonale się nadają bo rdzeń z pianki nie tonie. Część producentów skrzętnie skrywa konstrukcję nart, jak choćby Atomic. Head chociaż jest uczciwy i nie kryje swojej technologii.

Generalnie dobór nart nie jest bardzo skomplikowany. Narty typu SL dla kobiet 155 a dla mężczyzn 165cm - to narty o specyficznym przeznaczeniu i maja być krótkie. Istnieją odstępstwa w zależności od umiejętności i parametrów fizycznych (głównie wzrost) +/- 5 cm. Hybrydy, AM mniej więcej na wzrost i tak samo +/- 5cm jak w przypadku nart SL. Dla nart typu GS - najdłuższe, na wzrost i dłuższe. Chociaż zasada podobna jak w poprzednich. Wszystko zależy od preferencji narciarza i jego umiejętności.

pozdro

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Marcos73 napisał:

Asia, dostałaś kilka propozycji, a wybór należy do Ciebie. Kupisz co uznasz za stosowne, żadna z tych nart nie jest zła. Odpuść sobie Atomic C9, bo Mitkowi nie chciało się sprawdzić, co to za narta. To nie są narty trochę zepsute, tylko zj...ane. Jeśli chcesz ich używać również w lecie jako narty wodne - to do doskonale się nadają bo rdzeń z pianki nie tonie. Część producentów skrzętnie skrywa konstrukcję nart, jak choćby Atomic. Head chociaż jest uczciwy i nie kryje swojej technologii.

Generalnie dobór nart nie jest bardzo skomplikowany. Narty typu SL dla kobiet 155 a dla mężczyzn 165cm - to narty o specyficznym przeznaczeniu i maja być krótkie. Istnieją odstępstwa w zależności od umiejętności i parametrów fizycznych (głównie wzrost) +/- 5 cm. Hybrydy, AM mniej więcej na wzrost i tak samo +/- 5cm jak w przypadku nart SL. Dla nart typu GS - najdłuższe, na wzrost i dłuższe. Chociaż zasada podobna jak w poprzednich. Wszystko zależy od preferencji narciarza i jego umiejętności.

pozdro

A co powiesz o tym modelu ?

IMG_5712.thumb.jpeg.f37ab60ea6c7e8cabf1ef41b1bff8f67.jpeg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcos73 napisał:

Asia, dostałaś kilka propozycji, a wybór należy do Ciebie. Kupisz co uznasz za stosowne, żadna z tych nart nie jest zła. Odpuść sobie Atomic C9, bo Mitkowi nie chciało się sprawdzić, co to za narta. To nie są narty trochę zepsute, tylko zj...ane. Jeśli chcesz ich używać również w lecie jako narty wodne - to do doskonale się nadają bo rdzeń z pianki nie tonie. Część producentów skrzętnie skrywa konstrukcję nart, jak choćby Atomic. Head chociaż jest uczciwy i nie kryje swojej technologii.

Generalnie dobór nart nie jest bardzo skomplikowany. Narty typu SL dla kobiet 155 a dla mężczyzn 165cm - to narty o specyficznym przeznaczeniu i maja być krótkie. Istnieją odstępstwa w zależności od umiejętności i parametrów fizycznych (głównie wzrost) +/- 5 cm. Hybrydy, AM mniej więcej na wzrost i tak samo +/- 5cm jak w przypadku nart SL. Dla nart typu GS - najdłuższe, na wzrost i dłuższe. Chociaż zasada podobna jak w poprzednich. Wszystko zależy od preferencji narciarza i jego umiejętności.

pozdro

Coś tam piszą https://www.atomic.com/pl-pl/shop-emea/product/cloud-c9-revoshock-light-m-10-gw-aa6596.html#color=36581 co do istoty pełna zgoda, odrobina topoli narty nie uczyni...

Edytowane przez star
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jan napisał:

A co powiesz o tym modelu ?

IMG_5712.thumb.jpeg.f37ab60ea6c7e8cabf1ef41b1bff8f67.jpeg

Żarcik w twoim stylu: bitch... wróć beech chyba jednak, jak to u topowych nart "sportowych" heada, rossi daje ash z równie dobrym skutkiem, inny żarcik ashes to ashes dust to dust (to ostatnie nt poplar)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...