Skocz do zawartości

Narty allround - początujący


MikeMedic

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Oczywiście uważacie mnie za idiotę. OK. Titan od Tytanów - Tytani Umysłu  Nie znam się na stopach i dlatego się nie mądrzę w odróżnieniu od tych, którzy piszą, że się nie znają i się mądrzą. W każdym razie nawet małymi ti tam nie może być bo tytanu tam nie ma z ciekawszych dodatków jest podobno Cyrkon ale pisać mogą wszystko.

A swoją drogą Wujocie - bo wspomniałeś o jednym z tradycyjnych zastosowań tytanu w sporcie dzięki technologii radzieckiej głównie. Czy kojarzysz słynne karabinki Irbis? Podobno tytan, który był skaldem tego stopu był droższy niż cały produkt w sklepie, takie to były czasy.

Pozdro

Racja. Nikt się nie mądrzy, a staramy się zrozumieć. To co innego. Ale nikt przecież nie ruszył do nart i ich nie próbował rozgryzać, każdy korzysta z informacji ogólnie dostępnych i tyle... cytat pokazuje, że rzeczywiście nie odrobina a zero:

Titanal® is produced by an Austrian company known as AMAG Rolling. This company has a sports division with a long history of providing high strength aluminum alloys for recreational manufacturing. AMAG Rolling describes Titanal® as follows : “ Titanal® is a high strength, age hardenable aluminum-wrought-alloy”.  Contrary to what many people may believe, Titanal® is not titanium and in fact does not contain any titanium. The chemical composition of Titanal® in weight percent breaks down to approximately 88.5% aluminum, 1.7% copper, 2.5% magnesium, 7% zinc, and 0.1% zirconium. Knowing the chemical composition allows for a comparison of this alloy to other familiar aluminum alloys.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mitek napisał:

Cześć

Oczywiście uważacie mnie za idiotę. OK. Titan od Tytanów - Tytani Umysłu  Nie znam się na stopach i dlatego się nie mądrzę w odróżnieniu od tych, którzy piszą, że się nie znają i się mądrzą. W każdym razie nawet małymi ti tam nie może być bo tytanu tam nie ma z ciekawszych dodatków jest podobno Cyrkon ale pisać mogą wszystko.

A swoją drogą Wujocie - bo wspomniałeś o jednym z tradycyjnych zastosowań tytanu w sporcie dzięki technologii radzieckiej głównie. Czy kojarzysz słynne karabinki Irbis? Podobno tytan, który był skaldem tego stopu był droższy niż cały produkt w sklepie, takie to były czasy.

Pozdro

Jak wszystko, tak i stopy poszły strasznie do przodu. W sprzęcie wspinaczkowym obecność tytanu to dość częsta sprawa. Ale ile jest go i ile w tym marketingu to nie mam pojęcia! Tak jak "wiertła tytanowe" (w rzeczywistości pokryte azotkiem tytanu). Czyli jeśli się dokładnie nie wie, to nic nie wiadomo. W titanalu w nartach może być jak @Marcos73 napisał (pewnie tak jest) a może być jednak inaczej. 

Wracając do sprzętu wspinaczkowego i sportowego. Nową jakość dało kute aluminium, być może z tego powodu nie ma potrzeby szerzej wchodzić w większe obecności droższych dodatków. Też robi się często różne hybrydowe rozwiązania gdzie okucie grota może być stalowe, czy podobnie w śrubach lodowych koronka jest z dobrej stali. To w tej chwili standard (np czekan Nano Corsa Tech)

W każdym razie ATK udowodniło, że z aluminium można zdumiewająco mocne wiązania robić. Podobno doświadczenia mają z techniki wojskowej bo są podwykonawcą dla armii.  

Edytowane przez Wujot2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mitek napisał:

Cześć

Oczywiście uważacie mnie za idiotę. OK. Titan od Tytanów - Tytani Umysłu  Nie znam się na stopach i dlatego się nie mądrzę w odróżnieniu od tych, którzy piszą, że się nie znają i się mądrzą. W każdym razie nawet małymi ti tam nie może być bo tytanu tam nie ma z ciekawszych dodatków jest podobno Cyrkon ale pisać mogą wszystko.

A swoją drogą Wujocie - bo wspomniałeś o jednym z tradycyjnych zastosowań tytanu w sporcie dzięki technologii radzieckiej głównie. Czy kojarzysz słynne karabinki Irbis? Podobno tytan, który był skaldem tego stopu był droższy niż cały produkt w sklepie, takie to były czasy.

Pozdro

Cześć

Irbis to był hit, lekkie, trwałe jedyny minus to mały prześwit, były trzy rodzaje zwykły, zakręcany (na taką obrotową tulejkę, a nie na nakrętkę jak reszta karabinków w tym czasie) i zakręcany w którym zamek otwierał się lekko na bok zwiększając prześwit (mówili na to, że ma diagonalny zamek). Mam jeszcze z dwa takie karabinki w domu. Używałem ten zakręcany w rolce do zjazdów w jaskiniach i wytrzymałość na ścieranie była większa niż karabinka stalowego.

W latach 80-tych Ruscy produkowali też butle do tlenu z tytanu, które były powszechnie używane w górach wysokich.

pozdro

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wujot2 napisał:

W każdym razie ATK udowodniło, że z aluminium można zdumiewająco mocne wiązania robić. Podobno doświadczenia mają z techniki wojskowej bo są podwykonawcą dla armii.  

Masz jakieś źródło tej informacji?

Ja wiem że wywodzą się z firmy która jest mocno związana z branżą moto. Siedziba ATK jest w tym samym mieście co siedziba jednej z fabryk Ferrari. W tym rejonie jest włoska dolina motoryzacyjna.

Zresztą jest to teraz trochę opisane na stronie ATK.

Edytowane przez MarioJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówicie Irbis jest Irbis centralnie,  reszta u góry też CCCP małpa i rolka Polska podróba petzla . Tylko szant oryginał,lata dziewięćdziesiąte sporo robiłem na wysokościach do dziś  czasem sprzęt się przydaje.Ruskie to było gniotsja nie łamiotsja 😁 Tytan jakiś tam był podobno

Edit. Ten w środku to już nie irbis tylko trochę nowszy chyba iremiel

IMG20240902122650.jpg

IMG20240902125217.jpg

Edytowane przez Mikoski
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mikoski niestety iermiel był z duraluminium i był słabszy mechanicznie, ale z większym prześwitem. Wykonanie gorsze (miałem kolegę któremu podczas wpinania do szpejarki przy uprzęży wypadł z takiego karabinka zamek. 

Lina z Bezalinu Bielsko - całkiem dobra chociaż po jakimś czasie robiła się sztywna i kurczyła się.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, brachol napisał:

@Mikoski niestety iermiel był z duraluminium i był słabszy mechanicznie, ale z większym prześwitem. Wykonanie gorsze (miałem kolegę któremu podczas wpinania do szpejarki przy uprzęży wypadł z takiego karabinka zamek. 

Lina z Bezalinu Bielsko - całkiem dobra chociaż po jakimś czasie robiła się sztywna i kurczyła się.

Dokładnie Bezalin jest to lina statyczna nie dynamiczna sztywna była od nowości idealna do robót na  wysokościach nie bujało góra dół.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Mikoski napisał:

Dokładnie Bezalin jest to lina statyczna nie dynamiczna sztywna była od nowości idealna do robót na  wysokościach nie bujało góra dół.

Na Śląsku mieliście Eldordo w pracach na wysokości, a i stawki w latach 80 i 90-tych były wysokie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, brachol napisał:

Na Śląsku mieliście Eldordo w pracach na wysokości, a i stawki w latach 80 i 90-tych były wysokie. 

Stawki były takie że jak dostawałem kasę na koniec lat osiemdziesiątych za miesiąc to nie wiedziałem na co wydać bo  nic nie było w sklepach,  razy 4... 5 to co pracownicy dostawali na etacie po 30 latach pracy😕 szpej organizowało się samemu  wyglądał czasem tak i sprawdza się do dziś,poddupnik najlepszy jaki miałem. Stary strażacki stalowy karabinek był super można było go wpiąć w każdy kątownik na konstrukcji 👍

IMG20240902143533.jpg

Edytowane przez Mikoski
  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mikoski napisał:

Stawki były takie że jak dostawałem kasę na koniec lat osiemdziesiątych za miesiąc to nie wiedziałem na co wydać bo  nic nie było w sklepach,  razy 4... 5 to co pracownicy dostawali na etacie po 30 latach pracy😕 szpej organizowało się samemu  wyglądał czasem tak i sprawdza się do dziś,poddupnik najlepszy jaki miałem. Stary strażacki stalowy karabinek był super można było go wpiąć w każdy kątownik na konstrukcji 👍

IMG20240902143533.jpg

Nie znam się ale raczej od tych czasów dużo się zmieniło 😉

Ostatnio ziomek przesłał zdjęcie jak wisi sobie w robocie-gdzieś na farmie na północnym 0d148dae-ab43-4edd-90d3-c6d1636e4830.thumb.jpeg.9c995ef23d4752b86baaefacd199d2c9.jpeg

pozdro

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mikoski napisał:

Stawki były takie że jak dostawałem kasę na koniec lat osiemdziesiątych za miesiąc to nie wiedziałem na co wydać bo  nic nie było w sklepach,  razy 4... 5 to co pracownicy dostawali na etacie po 30 latach pracy😕 szpej organizowało się samemu  wyglądał czasem tak i sprawdza się do dziś,poddupnik najlepszy jaki miałem. Stary strażacki stalowy karabinek był super można było go wpiąć w każdy kątownik na konstrukcji 👍

 

Ja na wysokościach zacząłem pracę w połowie lat 90-tych i też nie narzekałem na stawki, chociaż w Poznaniu nie było takiego rynku jak na Śląsku. Poprawiło się jak zaczęła się budowa sieci komórkowych. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Victor napisał:

Nie znam się ale raczej od tych czasów dużo się zmieniło 😉

Ostatnio ziomek przesłał zdjęcie jak wisi sobie w robocie-gdzieś na farmie na północnym 

pozdro

Zmieniło się na pewno to, że teraz inżynier zarabia więcej niż taki pracownik, no i nikt nie przyjmie pracownika bez odpowiednich papierów szczególnie na wiatraki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, brachol napisał:

Zmieniło się na pewno to, że teraz inżynier zarabia więcej niż taki pracownik, no i nikt nie przyjmie pracownika bez odpowiednich papierów szczególnie na wiatraki. 

Prawnik później fascynacja gastro,Zakopiańczyk świetny narciarz a kwity pewnie gdzieś zrobił  😉 także jak to w życiu ... Dziś robota trzy tyg. na trzy wolnego. Nie narzeka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Victor napisał:

Prawnik później fascynacja gastro,Zakopiańczyk świetny narciarz a kwity pewnie gdzieś zrobił  😉 także jak to w życiu ... Dziś robota trzy tyg. na trzy wolnego. Nie narzeka. 

Tak to już jest, że każdemu coś innego pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Victor napisał:

Prawnik później fascynacja gastro,Zakopiańczyk świetny narciarz a kwity pewnie gdzieś zrobił  😉 także jak to w życiu ... Dziś robota trzy tyg. na trzy wolnego. Nie narzeka. 

 

26 minut temu, Victor napisał:

Nie znam się ale raczej od tych czasów dużo się zmieniło 😉

Ostatnio ziomek przesłał zdjęcie jak wisi sobie w robocie-gdzieś na farmie na północnym 0d148dae-ab43-4edd-90d3-c6d1636e4830.thumb.jpeg.9c995ef23d4752b86baaefacd199d2c9.jpeg

pozdro

Jedna dupna ściema do zdjęcia 🤣🤣 sto metrów nad ziemią i w maseczce ? do tego kondom gdzie po 10 minutach pot wylewa się nogawkami 😁 Chyba że to jebany zielony ład 😂 który reszta świata oprócz europy ma w dupie. Jeśli ten osprzęt mu pomaga to współczuję 

Edytowane przez Mikoski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mikoski napisał:

 

Jedna dupna ściema do zdjęcia 🤣🤣 sto metrów nad ziemią i w maseczce ? do tego kondom gdzie po 10 minutach pot wylewa się nogawkami 😁 Chyba że to jebany zielony ład 😂 który reszta świata oprócz europy ma w dupie. Jeśli ten osprzęt mu pomaga to współczuję 

Ale Ty złośnik jesteś 🤦‍♂️ jedni jarają się kopalnią drudzy korpo a kolejni żyją jak chcą  😉 wszyscy mamy wybór ! 

Widoczki przednie 😜 

308a1dbf-aee2-4e0f-bda4-1142a9c058ab.thumb.jpeg.62bc7493c7640d8f64ee483c746ee61f.jpeg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Victor napisał:

Ale Ty złośnik jesteś 🤦‍♂️ jedni jarają się kopalnią drudzy korpo a kolejni żyją jak chcą  😉 wszyscy mamy wybór ! 

Widoczki przednie 😜 

308a1dbf-aee2-4e0f-bda4-1142a9c058ab.thumb.jpeg.62bc7493c7640d8f64ee483c746ee61f.jpeg

A co On taki nieogolony 😉, słabo coś płaca, jak go na maszynkę nie stać.

pozdro

Edytowane przez Marcos73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Victor napisał:

Ale Ty złośnik jesteś 🤦‍♂️ jedni jarają się kopalnią drudzy korpo a kolejni żyją jak chcą  😉 wszyscy mamy wybór ! 

Widoczki przednie 😜 

308a1dbf-aee2-4e0f-bda4-1142a9c058ab.thumb.jpeg.62bc7493c7640d8f64ee483c746ee61f.jpeg

Nie lubię tego jak mnie ktoś rucha😉  A że się znam to Twój kolega zrobił sobie sesję żeby dobrze wypaść. Myślę że dość długo czytasz SF i znasz moją formę przekazu, prosto bez ściemy.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1976i7 dobre stawki osiagalne bez liny byly przy czyszczeniu swietlikow dachowych na Hucie 1maja w Gliwicach. Polegalo to na zeskrobaniu szpachlą dziwnej smolowatej mazi z szyb i potraktowaniu resztek jakim zrącym swinstwem. Szyby wychodziły z tej operacji matowe ale z grubsza przejrzyste.... :-). 2 tygodnie roboty wystarczaly na poltora miesiaca na plaży i szkajania po Polsce. Uslugi alpinistyczne to juz byla wyzsza liga.. .

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mig napisał:

W 1976i7 dobre stawki osiagalne bez liny byly przy czyszczeniu swietlikow dachowych na Hucie 1maja w Gliwicach. Polegalo to na zeskrobaniu szpachlą dziwnej smolowatej mazi z szyb i potraktowaniu resztek jakim zrącym swinstwem. Szyby wychodziły z tej operacji matowe ale z grubsza przejrzyste.... :-). 2 tygodnie roboty wystarczaly na poltora miesiaca na plaży i szkajania po Polsce. Uslugi alpinistyczne to juz byla wyzsza liga.. .

Czyściłem świetliki na hucie Ferum robota  była tylko na nocki ,pod prysznicem spędzałem godzinę ale kasa się zgadzała👍

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mikoski napisał:

Nie lubię tego jak mnie ktoś rucha😉  A że się znam to Twój kolega zrobił sobie sesję żeby dobrze wypaść. Myślę że dość długo czytasz SF i znasz moją formę przekazu, prosto bez ściemy.

Ale jednak napisałeś co napisałeś  . A życie jak życie zdziwiłbyś się jakie historie tu słyszałem  i nie zasłyszane tylko tylko samo życie . A co do zioma to mógłby wackiem do góry leżeć z samych Tatrzańskich nieruchomości . A jednak nie potrafi w miejscu usiedzieć i go nosi . 
 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Wujot2 napisał:

W titanalu w nartach może być jak @Marcos73 napisał (pewnie tak jest) a może być jednak inaczej. 

Wiesiu, tytanu w stopie w nartach nie ma krzty, jeden mądry (Mitek) pośród wielu głupców się znalazł. To nazwa handlowa, która nic nie ma wspólnego z tytanem (pierwiastek) tylko jest zbieżna z Tytaniczną wytrzymałością i siłą greckich bogów. NIestety nazwa zestawiona z jednym ze skrótów pierwiastka wprowadziła sugestię, jakoby Ti grał tam jakąś kolosalną rolę, a jego nie ma wcale lub bardzo śladowe ilości. Jednak Ti jest symbolem wytrzymałości mechanicznej i każdy się doszukuje w stopie aluminium i tak to odbiera że musi to być to dobre - bo w składzie jest Ti. A chodzi o greckich bogów o olbrzymiej sile i wytrzymałości. Taka zgrabna gra słów. Całe życie w błędzie, dobrze że Mitek jeszcze żyje i ma się dobrze 😉

pozdro

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...