Skocz do zawartości

Co warto przeczytać?


Spiochu

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, jakie książki, publikacje czy artykuły uznaliście za szczególnie warte przeczytania i dalczego?

Macie swoją listę TOP 10 albo TOP 100?

Chodzi mi nie tylko o treści popularno-naukowe, ale również zwyczajne powieści, czy nowele.

Szczególnie ciekawy jestem takiej listy od @Wujot2

Edytowane przez Spiochu
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wujot2 napisał:

Pse Pana

Pse Pana proszę sstara wziąć do tablicy. Bardzo proszę. Pse Pana.

To ja kilka ostatnich

Singer Miłość i wygnanie

Hesse Siddhartha

St Exuperry Nocny lot

Berne W co grają ludzie

Twain Pamiętniki Adama i Ewy

Akutagawa Kappy

 

 

 

Edytowane przez star
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minutes ago, Spiochu said:

Panowie, jakie książki, publikacje czy artykuły uznaliście za szczególnie warte przeczytania i dalczego?

Dla mnie warte przeczytania są książki, przy których ciężko mi było odejść od książki. Z tytułów, które nie przewijały się na forum, a przychodzą mi teraz do głowy:

Pielgrzym,

Bezsenność w Tokyo,

Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata, 

Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie, 

Komandos

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wujot2 napisał:

 

Pse Pana. Pse Pana, proszę sstara wziąć do tablicy. Bardzo proszę. Pse Pana.

Poważnie pytam. Z tego co tu nieraz piszesz, dużo czytasz ciekawych pozycji i nie zatrzymałeś się na literaturze antycznej. Podziel się doświadczeniami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Spiochu napisał:

Poważnie pytam. Z tego co tu nieraz piszesz, dużo czytasz ciekawych pozycji i nie zatrzymałeś się na literaturze antycznej. Podziel się doświadczeniami.

Daj mi dzień, to jest temat nad którym od dawna pracuję. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Spiochu napisał:

Chodzi mi nie tylko o treści popularno-naukowe, ale również zwyczajne powieści, czy nowele.

Szczególnie ciekawy jestem takiej listy od @Wujot2

Piotrze mówisz... i masz.

https://jurewicz.eu/lekturiusz/ 

to mniej więcej połowa tego co ma się znaleźć. Następne tam będą:

"Tak działa mózg. Jak mądrze dbać o jego funkcjonowanie" - dr Asia Podgórska
"Metafory w naszym życiu" - Mark Johnson, George Lakoff
"Instynkt językowy" Steven Pinker
"Język fotografii" David duChemin
"Pułapki myślenia" Kuhneman
"Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy" - Joanna Wrycza-Bekier 
"Przygody plastyczne fotografii" - Urszula Czartoryska 
"Światło w fotografii: magia i nauka" -  Fil Hunter, Steven Biver, Paul Fuqua, Robin Reid
"Semiotyka" - Feliks Marchewka
"Reklama. Przekaz, odbiór, interpretacja" - Krzysztof Albin
"O fotografii" - Susan Sontag
coś o kreacji, jak nie znajdę lepszej pozycji to "ABC Kreatywności" - Krzysztof J. Szmidt

 

Pozycje popularno-naukowe co się tam nie mieszczą powyżej a uważam za warte czytana:

coś (albo wszystko) z Taleba:

"Czarny Łabędź", "Antykruchość", "Zwiedzeni przez przypadek" - Nasim Taleb

"Wojny plemników. Niewierność, konflikt płci oraz inne batalie łóżkowe" - Robin Baker

"Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary" -  David M. Buss 

"Gen. Ukryta historia" - Siddhartha Mukherjee

"Sekretne życie drzew" - Peter Wohlleben

 

Jeśli zaś chodzi o literaturę piękną to teraz już mało jej czytam (z braku czasu) ale moje kamienie milowe to;

Sołżenicyn, szczególnie "Oddział chorych na raka" i "Archipelag Gułag", też "Krąg pierwszy"

Milan Kundera - "Nieznośna lekkość bytu", " Życie jest gdzie indziej", "Żart"

Bohumil Hrabal - "Pociągi pod specjalnym nadzorem", "Taka piękna żałoba"

Stanisław Lem (wszystko) a szczególnie "Kongres futurologiczny", "Głos Pana" , "Solaris", "Wielkość urojona", "Doskonała próżnia"

Kirst - "08/15", Remarque - " Na Zachodzie bez zmian", Nicholas Monsarrat - "Okrutne morze" - wspólny mianownik dla tych powieści

No i dla rozluźnienia atmosfery Heller - "Paragraf 22" i Jaroslav Hašek - "Przygody dobrego wojaka Szwejka" i powiedzmy "Pamiętniki Fanny Hill" - Cleland (to a"propos uwagi @Spiochu o literaturze antycznej - zaczytywałem się tym w 3 klasie podstawówki) i Markiz de Sade "Justyna, czyli nieszczęścia cnoty" później w młodości Jack London i Centkiewiczowie. 

Jest jeszcze literatura górska a zaczęło się od "Wyżej niż kondory" - Ostrowski


 

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Wujot2 napisał:

Piotrze mówisz... i masz.

https://jurewicz.eu/lekturiusz/ 

to mniej więcej połowa tego co ma się znaleźć. Następne tam będą:

"Tak działa mózg. Jak mądrze dbać o jego funkcjonowanie" - dr Asia Podgórska
"Metafory w naszym życiu" - Mark Johnson, George Lakoff
"Instynkt językowy" Steven Pinker
"Język fotografii" David duChemin
"Pułapki myślenia" Kuhneman
"Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy" - Joanna Wrycza-Bekier 
"Przygody plastyczne fotografii" - Urszula Czartoryska 
"Światło w fotografii: magia i nauka" -  Fil Hunter, Steven Biver, Paul Fuqua, Robin Reid
"Semiotyka" - Feliks Marchewka
"Reklama. Przekaz, odbiór, interpretacja" - Krzysztof Albin
"O fotografii" - Susan Sontag
coś o kreacji, jak nie znajdę lepszej pozycji to "ABC Kreatywności" - Krzysztof J. Szmidt

 

Pozycje popularno-naukowe co się tam nie mieszczą powyżej a uważam za warte czytana:

coś (albo wszystko) z Taleba:

"Czarny Łabędź", "Antykruchość", "Zwiedzeni przez przypadek" - Nasim Taleb

"Wojny plemników. Niewierność, konflikt płci oraz inne batalie łóżkowe" - Robin Baker

"Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary" -  David M. Buss 

"Gen. Ukryta historia" - Siddhartha Mukherjee

"Sekretne życie drzew" - Peter Wohlleben

 

Jeśli zaś chodzi o literaturę piękną to teraz już mało jej czytam (z braku czasu) ale moje kamienie milowe to;

Sołżenicyn, szczególnie "Oddział chorych na raka" i "Archipelag Gułag", też "Krąg pierwszy"

Milan Kundera - "Nieznośna lekkość bytu", " Życie jest gdzie indziej", "Żart"

Bohumil Hrabal - "Pociągi pod specjalnym nadzorem", "Taka piękna żałoba"

Stanisław Lem (wszystko) a szczególnie "Kongres futurologiczny", "Głos Pana" , "Solaris", "Wielkość urojona", "Doskonała próżnia"

Kirst - "08/15", Remarque - " Na Zachodzie bez zmian", Nicholas Monsarrat - "Okrutne morze" - wspólny mianownik dla tych powieści

No i dla rozluźnienia atmosfery Heller - "Paragraf 22" i Jaroslav Hašek - "Przygody dobrego wojaka Szwejka" i powiedzmy "Pamiętniki Fanny Hill" - Cleland (to a"propos uwagi @Spiochu o literaturze antycznej - zaczytywałem się tym w 3 klasie podstawówki) i Markiz de Sade "Justyna, czyli nieszczęścia cnoty" później w młodości Jack London i Centkiewiczowie. 

Jest jeszcze literatura górska a zaczęło się od "Wyżej niż kondory" - Ostrowski


 

W stronę Pysznej Zieliński...

Miejsce przy stole Wilczkowski

Komin pokutników Dlugosz

Piec Stawow Dom bez adresu Beata Sabała Zielinska

Pepek swiata Wspomnienia z Zakopanego Malczewski

Poza trasą Urbanelis

****

Los Polacos Pamuła

Los Zeruya Shaled

 

 

Edytowane przez star
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jo rodowity slązok czyli Twardoch obowiązkowy 👍 polecam Pokora , na polandrock byłem na spotkaniu w akademii sztuk przepięknych z Remigiuszem Mrozem bardzo płodny  😁 młody pisarz około 60 powieści w wieku 37 lat,ciekawie opowiadał o swojej twórczości można wybrać coś dla siebie.

Edytowane przez Mikoski
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Hmm.

Takie podział jak wprowadzacie wydaje się sensowny bo np. wydzielenie literatury górskiej czy narciarskiej a może nawet ogólnie sportowej jest chyba na tym forum niezbędne.

Na razie ogólnie czyli pozycje do których wracam/łem dziesiątki razy:

Lem oczywiście cały ale - Eden - numer 1 oprócz tego Niezwyciężony i Spotkanie... A Głos Pana Wiesław to mi musisz chyba przeczytać, żebym go zmęczył... 😉

Andrzej Wilczkowski - Miejsce przy stole - książka z której góry czy też raczej Tatry się po prostu wylewają. Fenomenalne połączenie prywatnych wspomnień z historyczną analizą, futurystyką...

J.O. Carwood - Łowcy wilków, Łowcy Złota i dokończenie przez tłumacza Jerzy Marlicz (Jerzy Marlicz była kobietą nota bene) Łowcy przygód. Książka z dzieciństwa a że staram się planowo nie dorastać - ciągle aktualna.

Potop - bez komentarza.

Marian Książkiewicz - Geologia Dynamiczna - podstawowy podręcznik geologii, który powinien być obowiązkową książką w każdej szanującej się szkole.

Janusz Mikke, Andrzej Macieszczak - Bez impasu oraz tego samego duetu Brydż.

Fritjof Capra - Punkt zwrotny. Tao fizyki.

To jest tylko to co mi przyszło do głowy po Waszych listach. Książka górska i sportowa tak jak pisałem w oddzielnej liście, podobnie popularnonaukowa oraz biografie ludzi nauki - bo to jest moja pasja czytelnicza.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Mitek said:

J.O. Carwood - Łowcy wilków, Łowcy Złota i dokończenie przez tłumacza Jerzy Marlicz (Jerzy Marlicz była kobietą nota bene) Łowcy przygód. Książka z dzieciństwa a że staram się planowo nie dorastać - ciągle aktualna.

To jak takie skarby wyciągamy z okresu dzieciństwa, to ja bym dorzucił Gazda z Diabelnej Chlebowskiego. Są tam góry, narty i w ogóle... chyba jeszcze ją kiedyś przeczytam 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mitek napisał:

 

@Spiochu Dobrze byłoby może gdybyś i Ty zechciał się podzielić co Ci tam do czytania podeszło.

 

Cześć

Śpiochu nic nie czyta ale jest inteligentny i chce dobrze zacząć stąd ten temat.

Pozdro

Śpiochu jest .....  🤣🤣🤣 to moje osobiste zdanie 😁 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecę Wam coś czego prawdopodobnie nie znacie, dotychczas nie wystąpiło.

Dwie pozycje z literatury górskiej:

Podróżnicy w Górach Olbrzymich, wyd. Wielka Izera. Dla mnie to było bardzo pasjonujące przeczytać stare relacje z Karkonoszy, Gór Izerskich i okolic. Antologia relacji wyciągniętych ze starych, głównie niemieckich, materiałów. Jest też druga część, ale jeszcze nie pochłonąłem.

Schronisko które przestało istnieć, Sławek Gortych. To jest kryminał, ale jest tam bardzo dużo podanych historycznych faktów w bardzo przyjemny sposób. Autor na samym końcu dokładnie wyjaśnia gdzie była prawda, gdzie fikcja. Stąd dla mnie jest to cudowna książka o historii Karkonoszy. Pozycja poprzednia (którą polecam) dotyczy wieków XVIII do początku XX. A Gortych opiera się na okresie przedwojennym i na współczesności. Gortych wiedzę zdobywał w oryginalnych historycznych materiałach niemieckich i polskich. To jest dla mnie bardzo, bardzo cenne.

Literatura historyczna, reportaż.

Odrzania, Zbigniew Rokita. To jest opowieść o ziemiach zachodnich. Bardzo różnorodne historie związane z przesiedleniami, nowymi mieszkańcami tych terenów. Poszukiwanie istoty tych ziem. Synteza czym tereny zaboru pruskiego różnią się od pozostałych zaborów. Pierwsze 100 stron były słabsze, ale w drugiej części jest już bardzo ciekawie. Mi to otworzyło oczy na to czym jest albo czym chce być Dolny Śląsk, czyli moja ziemia.

 

Edytowane przez MarioJ
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W omawianiu tego Gortycha to już sam brałeś udział. Twierdziłeś, że trzecia część jest trochę słabsza. Czytam drugą, ale już totalnie bez entuzjazmu. A skoro przy literaturze górskiej jesteśmy, to jeszcze Dotknięcie pustki Simpsona. Mi książka się bardzo podobała mimo to, że pierwszy niestety widziałem film.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, SzymQ napisał:

W omawianiu tego Gortycha to już sam brałeś udział. Twierdziłeś, że trzecia część jest trochę słabsza. Czytam drugą, ale już totalnie bez entuzjazmu. A skoro przy literaturze górskiej jesteśmy, to jeszcze Dotknięcie pustki Simpsona. Mi książka się bardzo podobała mimo to, że pierwszy niestety widziałem film.

Tak napisałem, bo tak ładnie zabrzmiało. Wyluzuj. 🙂 

Część druga Gortycha rozkręca się w połowie, warto przetrzymać. Pierwszy rozdział z prysznicami jest niezły, a później trochę nudy.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SzymQ napisał:

@Spiochu Dobrze byłoby może gdybyś i Ty zechciał się podzielić co Ci tam do czytania podeszło.

Nie czuję się ekspertem w dziedzinie literatury, a Miitek miał prawie dobry strzał, bo ostatnio przeżywam pewien kryzys czytelniczy  a ciekawe propozycje na pewno pomogą go zarzegnać. Co prawda do zera nie doszedłem, ale jest tego niewiele w porównaniu do lat mlodości.

W dzieciństwie pochłaniałem mnóstwo książek, ale niezbyt mam pamięć do autorów. Na pewno w topce był A. Szklarski, Z, Nienacki, K. May. i komiksy giganty Kaczora Donalda 😉

Z lektur to hitem było w "Pustyni i w puszczy", "Robinson Cruzoe", "Pan Wołodyjowski". Wielu lektur jednak nie czytałem bo program j. polskiego raczej stara się zniechęcić do czytelnictwa. Potop miałem na maturze i dość gladko sobie poradziłem z analizą fragemntu, ale całości nie czytałem.

Z literauty górskiej mogę polecić:

G. Child " Mieszane uczucia"

J Tasker "Dzika Arena"

R. Messner  "Siódmy Stopień"

Wywiad  Kukuczką "Na szczytach świata"

Polecam również jak moi poprzednicy "W stronę pysznej" oraz "Dotknięcie Pustki".

A także Podręcznik Wspinaczki A Fyfee I. Peter

Z literatury poza tym co już wypislaiście moim zdaniem warto wspomnieć o Dostojewskim i Rybakowie

Na pewno każdy też kojarzy książki Orwella, jakże na czasie zresztą.

Z rozrywkowej "Życie Pi" - uprzedzam, że filmu nie oglądałem, więc nie wiem jak to wygląda w kinie.

A Mikoskiemu polecam książki Ciza Zyke, z uwagi na formę będzie się czuł jak u siebie na budowie.

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, MarioJ napisał:

Tak napisałem, bo tak ładnie zabrzmiało. Wyluzuj. 🙂 

Część druga Gortycha rozkręca się w połowie, warto przetrzymać. Pierwszy rozdział z prysznicami jest niezły, a później trochę nudy.

 

Cześć

Co to ku...a za spojlerowanie. Kończę właśnie pierwszą część a dwie następne czekają na stoliku. Rybelek jest bardziej dyskretny bo pary z ust nie puszcza co będzie. A Sławek Gortych jest (poza opisanymi przez Mario walorami) dyplomowanym, praktykującym dentystą - praktykuje w Bolesławcu. Dobry fachowiec ponoć.

Pozdro

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...