Skocz do zawartości

Skate To Ski czyli na rolkach z górki - techniki, porady, doświadczenia


KrzysiekK

Rekomendowane odpowiedzi

58 minutes ago, Marxx74x said:

Widzisz .. jak to powiedzieć .. 

Wydaje mi się, że dość wyraźnie wspomniałem o tym jaki jest background osoby na tym filmie i że będzie to miks S2S, IA, ćwiczeń na stabilizację i odrobiny cyrku. Ktoś kto pomyśli znajdzie co dla niego dobre .. bądź odrzuci wszystko a priori. 

Dotknąleś ciekawego tematu czyli drobnych pułapek S2S. A, że można prowadzić równy kąt, nie wpychać kolanka pod kolanko w dodatku w ramach materiału Skate2Ski 😉 - sympatyczny Stefano Belingherii, współautor programu Skate2Ski opracowanego przez Rollerblade, przy okazji coś jakby instruktor wykładowca narciarstwa i ex zawodnik a następnie trener IA włoskiej kadry .. może też się nie zna, za to dobrze się z nim winko pije 😉

I nie - kolanka się nie spotykają, nóżki się nie spotykają, to kąt ujęcia i nagolenniki. Można? No może można, podobnie jak zawsze można otwierać na nowo otwarte już wcześniej drzwi. 

Pozdrawiam,

M.Lumii_20240723_201015066.thumb.jpg.1c4b9f5370b32998cb0f90b20f513a06.jpg

Tak Stefano jest bardzo dobry. Lubię oglądać jego videa. Świetny narciarz i rolkarz. Nie będę wymieniał tu jego medali , zostało zrobione , ale weźmy pod uwagę ze Stefano jeździ na rolkach od ponad 20 lat bądź więcej . Widziałem z nim zdjęcie bądź wideo jak był dzieckiem. Ten , który ma problem na zdjęciu z kolanami jeździ od około 2,5 lat. Ale nie o to chodzi. 
Mam wrażenie ze niektóre wypowiedzi są bardzo szablonowe bez głębszego zobaczenia ci się dzieje . I jak to nie jest WC , to lecimy po łebkach . 
Mam nadzieje ze się nie obrazisz , ale takie mam odczucie . 
Tez by chciał kiedyś napić się wina ze Stefano o razem pojeździć , może …

Podoba mi się to zdjęcie Stefano . Naprawdę , wszystko gdzie powinno być . 
Skrytykowales tego na zdjęciu, ze ma za blisko nogi i kolana . To jest całe zdjęcie , możesz, na podstawie zdjęcia Stefano , podkreślić , ustawieni nóg i kolan . Gdzie są różnice. Kat wewnętrznej rolki nie bierzemy pod uwagę . Drugie zdjęcie , pokazuje prawie ta sama części skrętu . Tez jakie są różnice w kolanach i nogach .

Dziękuje

Zdjecia są na na odwrót  BD562E12-0C7E-4F39-B27F-D082EF7900AB.thumb.jpeg.617538f9c319f78f248382b6139817bb.jpeg
9F87AB0D-6FB4-4CB6-B841-BF548D2E675D.thumb.jpeg.93161cd8e1cce9df12415df3c4e585fc.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż,  proponuję poszukać, chętnie wspólnie, odpowiedzi na pytania : co sprawia że na tych zdjęciach zewnętrzna noga nie może złapać tak agresywnych kątów jak wewnętzna ? Czy inne skątowanie goleni coś zmienia? Czy tak duży kąt na wewnętrznej jest konieczny? Co się stanie w tym układzie jak będzie mokro? Odpowiedzi proponuję szukać stopniowo od góry .. zachowanie rolek to jedynie konsekwencja ruchu i ustawienia ciała.

Pozdrawiam serdecznie,

M.

Ps. Mam nadzieję że na rozgrywanych we Włoszech World Roller Games będzie okazja na winko 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Marxx74x said:

Cóż,  proponuję poszukać, chętnie wspólnie, odpowiedzi na pytania : co sprawia że na tych zdjęciach zewnętrzna noga nie może złapać tak agresywnych kątów jak wewnętzna ? Czy inne skątowanie goleni coś zmienia? Czy tak duży kąt na wewnętrznej jest konieczny? Co się stanie w tym układzie jak będzie mokro? Odpowiedzi proponuję szukać stopniowo od góry .. zachowanie rolek to jedynie konsekwencja ruchu i ustawienia ciała.

Pozdrawiam serdecznie,

M.

Ps. Mam nadzieję że na rozgrywanych we Włoszech World Roller Games będzie okazja na winko 🙂

Mega ciekawe. Szukajmy razem. Skoro muszę się znowu ośmieszyć, żeby usłyszeć Twoją opinię... 🙂

To tylko zgadywanka, nie wiem jak powinno być i nawet nie próbuję o tym myśleć w kategorii poprawiania PSmoka!

Przeciętny SzymQ, a może nawet przeciętny człowiek ma większą rotację uda na zewnątrz niż do wewnątrz. W związku z tym samą rotacją uzyskamy bardziej agresywne zakrawędziowanie na wewnętrznej. (Może jednak moje wjeżdżanie kolanem wewnętrznym jest błędem). Zatem żeby uzyskać bardziej równomierne zakrawędziowanie należałoby przesunąć biodra do środka skrętu lekko je odkręcając. Teraz miałbym wątpliwości czy zwiększając angulację czy przenosząc ciężar bardziej na wewnętrzną, ale stawiałbym bardziej, że ciężar na wewnętrzną.

A teraz poproszę o wyjaśnienie jak to powinno być naprawdę Twoim zdaniem 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę w ramach rozwoju dyskusji (łup podpowiedzi) :

W narciarstwie alpejskim przy klasycznej szkolnej jeździe ciętym preferowqć będziesz :

- równomierne zakrawędziowanie Wew/Zew

- większy kąt założony na Wew (Zew bardziej płasko)

- większy kąt założony na Zew (Wew bardziej płasko)

Pozdrawiam,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marxx74x taki styl ma .. co pan zrobisz 😉 

Moze ja odpowiem .. już nie raz się zbłaźniłem … cytując klasyka … był czas przywyknąć 🤣 ….
 

Chciało by się odpowiedzieć że chcemy tego samego (1) zakrawedziowania, bo równolegle golenie na pokazach instruktorskich to sugerują. 
 

Z drugiej strony wewnętrzna narta/rolka porusza się po mniejszym promieniu więc powinna być bardziej zakrawędziowana (2).

Jak bardzo się zbłaźniłem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coż .. jeżeli obiekt typu narta porusza się mniejszym promieniem (wewnętrzna) i jest bardziej zakrawędziowana niż zewnętrzna, poruszająca się większym promieniem to w sytuacji abstrakcyjno modelowej, gdyby ten ruch trwał dostatecznie długo wypada zapytać "czy umiesz robić szpagat Krzysztofie? " .. 😉 .. ale liczę na inne głosy .. 😉 Oczywiście ten drobiazg można na tysiąc sposobów maskować ;). 

Pozdrawiam,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Marxx74x napisał:

Coż .. jeżeli obiekt typu narta porusza się mniejszym promieniem (wewnętrzna) i jest bardziej zakrawędziowana niż zewnętrzna, poruszająca się większym promieniem to w sytuacji abstrakcyjno modelowej, gdyby ten ruch trwał dostatecznie długo wypada zapytać "czy umiesz robić szpagat Krzysztofie? " .. 😉 .. ale liczę na inne głosy .. 😉 Oczywiście ten drobiazg można na tysiąc sposobów maskować ;). 

Pozdrawiam,

M.

Na pewno się rozjadą? Skoro promienie są stałe to po prostu będą dwa okręgi koncentryczne …

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/23/2024 at 1:00 PM, Marxx74x said:

Cóż,  proponuję poszukać, chętnie wspólnie, odpowiedzi na pytania : co sprawia że na tych zdjęciach zewnętrzna noga nie może złapać tak agresywnych kątów jak wewnętzna ? Czy inne skątowanie goleni coś zmienia? Czy tak duży kąt na wewnętrznej jest konieczny? Co się stanie w tym układzie jak będzie mokro? Odpowiedzi proponuję szukać stopniowo od góry .. zachowanie rolek to jedynie konsekwencja ruchu i ustawienia ciała.

Pozdrawiam serdecznie,

M.

Ps. Mam nadzieję że na rozgrywanych we Włoszech World Roller Games będzie okazja na winko 🙂

Jeżeli , weźmiemy zdjęcie Stefano za wzór, to musimy pamiętać o kilku rzeczach .

Jaka jest intencja skrętu ?

W wypadku Stefano , wyglada ze jest to skręt o dużo większym promieniu  niż mój i ze ustawia się do kamery. Nie wyglada tez , ze jest bardzo podkręcony , aczkolwiek mogę się mylić . Moje skręty miały być krótsze i podkręcone aby na stromym wytracić szybkość . Wcześniej był film , z którego Szymon wziął fotkę . 
Co do zewnętrznej , i dlaczego nie ma tak agresywnych kątów.

Technika , która uczę się, ma za zadanie mocne skręcenie śródstopia , tzn rolowanie stopy i skretnosc nogi w tym samym czasie . Mówi o tym Richi Berger w video które wrzuciłem wcześniej . Znany pan w podeszłym wieku . 

Wiec inkinacja która tam jest jest całkiem w porządku . Zobacz na zdjęcie z linia inklinacji i jak idzie w stosunku do goleni . 
Co do wewnętrznej , pisałem już wcześniej aby na nią nie zwracać uwagi dlatego ze nic nie psuje w skręcie a tylko wyglada jak by mi się stopa w stawie przekręciła . Jednym z problemów jest to ze na wewnętrznej stopie nie ma tak dużo ciężaru , jest lżejsza i bardzo łatwo się wygina . Sprawa się zmienia jak jest tzw szuflada . Więcej ciężaru ale tez większa kanter rotacja, a wiemy ze w narciarstwie nie jest to dobre . Druga rzecz to moje rolki są o Nr za duże . Kupiłem jak doradzał internet i stopa kręci się na boki . Mam wkładki , jak widać na zdjęciu ciepłe skarpety i nic nie pomaga , stopa dalej się kręci . Botek jej nie trzyma . Następna rzecz to prowadzi to do lepszego nacisku na języki botów i szybszej reakcji nowej narty zewnętrznej w skręcie . Jak jest szuflada z wewnętrzna stopa , rolowanie stopy jest ciężkie do zrobienia . Wiec , wszyscy krzyczą aby skręcać kolanami  a jak wiemy daje to inny efekt .

Tak duży kat na wewnętrznej nie jest konieczny ale jest wynikiem opisanym powyżej . Jak będzie mokro to nie jeżdżę.

W narciarstwie alpejskim zakrawedziowanie wew/ zew jest równomierne tzn takie samo . Do tego dążymy podczas jazdy .

Chetnie wysłucham , co jest nie tak z moja górna częścią ciała .

Pozdrowienia  B698F14D-1162-4802-97AA-2883131CBE4F.thumb.jpeg.2ab0f1cbcc83b9cc95f72d8c3832b514.jpeg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PSmok dziękuję za obszerne wyjaśnienie w jakimś stopniu uzasadniające moje obawy, na ile Skate2Ski spójnie i całościowo daje możliwość ćwiczeń imigracyjnych pod Ski.

@KrzysiekK masz rację, tyle że miałem na myśli układ V w którym wewnętrzna stopniowo promień zmniejsza a zewnętrzna powiększa.

Serdecznie pozdrawiam,

M.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PSmok napisał:

Jeżeli , weźmiemy zdjęcie Stefano za wzór, to musimy pamiętać o kilku rzeczach .

Jaka jest intencja skrętu ?

W wypadku Stefano , wyglada ze jest to skręt o dużo większym promieniu  niż mój i ze ustawia się do kamery. Nie wyglada tez , ze jest bardzo podkręcony , aczkolwiek mogę się mylić . Moje skręty miały być krótsze i podkręcone aby na stromym wytracić szybkość . Wcześniej był film , z którego Szymon wziął fotkę . 
Co do zewnętrznej , i dlaczego nie ma tak agresywnych kątów.

Technika , która uczę się, ma za zadanie mocne skręcenie śródstopia , tzn rolowanie stopy i skretnosc nogi w tym samym czasie . Mówi o tym Richi Berger w video które wrzuciłem wcześniej . Znany pan w podeszłym wieku . 

Wiec inkinacja która tam jest jest całkiem w porządku . Zobacz na zdjęcie z linia inklinacji i jak idzie w stosunku do goleni . 
Co do wewnętrznej , pisałem już wcześniej aby na nią nie zwracać uwagi dlatego ze nic nie psuje w skręcie a tylko wyglada jak by mi się stopa w stawie przekręciła . Jednym z problemów jest to ze na wewnętrznej stopie nie ma tak dużo ciężaru , jest lżejsza i bardzo łatwo się wygina . Sprawa się zmienia jak jest tzw szuflada . Więcej ciężaru ale tez większa kanter rotacja, a wiemy ze w narciarstwie nie jest to dobre . Druga rzecz to moje rolki są o Nr za duże . Kupiłem jak doradzał internet i stopa kręci się na boki . Mam wkładki , jak widać na zdjęciu ciepłe skarpety i nic nie pomaga , stopa dalej się kręci . Botek jej nie trzyma . Następna rzecz to prowadzi to do lepszego nacisku na języki botów i szybszej reakcji nowej narty zewnętrznej w skręcie . Jak jest szuflada z wewnętrzna stopa , rolowanie stopy jest ciężkie do zrobienia . Wiec , wszyscy krzyczą aby skręcać kolanami  a jak wiemy daje to inny efekt .

Tak duży kat na wewnętrznej nie jest konieczny ale jest wynikiem opisanym powyżej . Jak będzie mokro to nie jeżdżę.

W narciarstwie alpejskim zakrawedziowanie wew/ zew jest równomierne tzn takie samo . Do tego dążymy podczas jazdy .

Chetnie wysłucham , co jest nie tak z moja górna częścią ciała .

Pozdrowienia  B698F14D-1162-4802-97AA-2883131CBE4F.thumb.jpeg.2ab0f1cbcc83b9cc95f72d8c3832b514.jpeg

 

Mam pytanie,szukam odpowiedzi w swojej głowie . Na rolkach chwilowo nie jeżdżę( wiszą na kołku) ale mam halę i ćwiczę narty. Mianowicie ułożenie zewnętrznej ręki. Ćwicząc średni skręt, cięty,  jestem w lini spadku, biodra mam skręcone stoję na zewnętrznej,czuję całą stopę w bucie( wcześnej często tylko piętę-rozumie ze byłem bardziej odchylony) teraz jest już lepiej,daje nartom pojechać pełny skret i … ? Tu moje pytanie co zewnętrzną ręką ? Bo, gdy zblokuje ramię i uniosę łokieć do góry ciało przesuwa się bardziej do wewnętrznej, jeżeli ramię mam luźne i rękę zostawiam w pozycji powiedzmy lini bioder tego docisku nie czuję( albo mam tylko takie wrażenie) nie widząc siebie ciężko mi ocenić co jest dobre/prawidłowe a co no nie i eliminować na etapie nauki. Może ktoś coś więcej napisać o ułożeniu/prawidłowej pozycji tej zewnętrznej ręki/blokady lub jej braku, jak z nią jest bo u narciarzy wiedzę to różnie.

Na zdjęciach wyżej z rolek widać, że ramię zewnętrznej ręki jest zblokowane i zgięte w łokciu a wewnętrzna ręka jest bardziej wyprostowana ale na nartach ten docisk/ułożenie ciała jest inne. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Victor napisał:

 

Mam pytanie,szukam odpowiedzi w swojej głowie . Na rolkach chwilowo nie jeżdżę( wiszą na kołku) ale mam halę i ćwiczę narty. Mianowicie ułożenie zewnętrznej ręki. Ćwicząc średni skręt, cięty,  jestem w lini spadku, biodra mam skręcone stoję na zewnętrznej,czuję całą stopę w bucie( wcześnej często tylko piętę-rozumie ze byłem bardziej odchylony) teraz jest już lepiej,daje nartom pojechać pełny skret i … ? Tu moje pytanie co zewnętrzną ręką ? Bo, gdy zblokuje ramię i uniosę łokieć do góry ciało przesuwa się bardziej do wewnętrznej, jeżeli ramię mam luźne i rękę zostawiam w pozycji powiedzmy lini bioder tego docisku nie czuję( albo mam tylko takie wrażenie) nie widząc siebie ciężko mi ocenić co jest dobre/prawidłowe a co no nie i eliminować na etapie nauki. Może ktoś coś więcej napisać o ułożeniu/prawidłowej pozycji tej zewnętrznej ręki/blokady lub jej braku, jak z nią jest bo u narciarzy wiedzę to różnie.

Na zdjęciach wyżej z rolek widać, że ramię zewnętrznej ręki jest zblokowane i zgięte w łokciu a wewnętrzna ręka jest bardziej wyprostowana ale na nartach ten docisk/ułożenie ciała jest inne. 

Zauważyłem że demonstratorzy jeżdżą tak jak tu omówił Tom.

Mam wrażenie, że to może fajnie ustawiać i zapinać wektory jak to niektórzy mówią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, KrzysiekK napisał:

Zauważyłem że demonstratorzy jeżdżą tak jak tu omówił Tom.

Mam wrażenie, że to może fajnie ustawiać i zapinać wektory jak to niektórzy mówią. 

No tak demonstracyjnie/pokazowo ale jak jest praktycznie bez tej zbędnej teorii . Dwa razy go wysłuchałem i nadal nie rozwiązuje mojej zagwozdki . W krótkim skręcie w pełni go rozumie(zostało mi to dobitnie wytłumaczone na ostatnim szkoleniu gdzie pod koniec tego szkolenia  załapałem jak to robić ) rękę wysuwamy z nadgarstkiem żeby wbić kija nie otwierając zbędnie samej dłoni żeby wysunąć i wbić a nasza sylwetka/ramie idzie do przodu/eliminujemy odchylenie  .Bo pochylamy się w przód ale w takiej jeździe jesteśmy dość wysoko/rolki są podobne- na nartach w ciętym i o to pytam jest to zdoła inaczej bo nasza sylwetka jest nisko i jak potrafię na swój poziom przenieść narty pod dupa zostawiając wewnętrzną rękę podobnie lewo/prawo tak nie wiem gdzie lub jak ustawić rękę zewnętrzna-w jakiej płaszczyźnie powinna ona być. Kiedy oglądam filmy  dobrych narciarzy to nie do końca to łapie bo każdy robi to zdoła inaczej- dlatego pytam,na hali obserwuje też grupy młodych narciarzy i w każdej z grup wylapuje przynajmniej dwóch lub trzech na których skupiam swoją uwagę bo ich poziom od reszty grupy jest zdecydowanie wyższy. I jak jadą tyczki to zauważam jakby ten łokieć lekko podnosili a jak jadą luźny przejazd/zjazd to ręce zostawiają na wysokości bioder robiąc ping-ponga biodrowego/ przesuwając pod dupa swoje narty - dalej powiedzmy filmy P. Smoka który jedzie ześlizgiem choć jest wysoko jego ręka lawa jest bardziej wyprostowana niż prawa która jest bardziej złożona w łokciu ale powtarzam jedzie wysoko ,pewnie w ciętym zachowuje się jego ciało inaczej a więc i praca rąk/naszych skrzydeł,balansu i równowagi jest inna lub mogę się myślić . 

W ciętym/dynamicznym/agresywnym skrecie jak ustawiamy zewnętrzną rękę /blokujemy ramię czy nie blokujemy itd  ?  
 

 

Edytowane przez Victor
Literówka
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Victor napisał:

No tak demonstracyjnie/pokazowo ale jak jest praktycznie bez tej zbędnej teorii . Dwa razy go wysłuchałem i nadal nie rozwiązuje mojej zagwozdki . W krótkim skręcie w pełni go rozumie(zostało mi to dobitnie wytłumaczone na ostatnim szkoleniu gdzie pod koniec tego szkolenia  załapałem jak to robić ) rękę wysuwamy z nadgarstkiem żeby wbić kija nie otwierając zbędnie samej dłoni żeby wysunąć i wbić a nasza sylwetka/ramie idzie do przodu/eliminujemy odchylenie  .Bo pochylamy się w przód ale w takiej jeździe jesteśmy dość wysoko/rolki są podobne- na nartach w ciętym i o to pytam jest to zdoła inaczej bo nasza sylwetka jest nisko i jak potrafię na swój poziom przenieść narty pod dupa zostawiając wewnętrzną rękę podobnie lewo/prawo tak nie wiem gdzie lub jak ustawić rękę zewnętrzna-w jakiej płaszczyźnie powinna ona być. Kiedy oglądam filmy  dobrych narciarzy to nie do końca to łapie bo każdy robi to zdoła inaczej- dlatego pytam,na hali obserwuje też grupy młodych narciarzy i w każdej z grup wylapuje przynajmniej dwóch lub trzech na których skupiam swoją uwagę bo ich poziom od reszty grupy jest zdecydowanie wyższy. I jak jadą tyczki to zauważam jakby ten łokieć lekko podnosili a jak jadą luźny przejazd/zjazd to ręce zostawiają na wysokości bioder robiąc ping-ponga biodrowego/ przesuwając pod dupa swoje narty - dalej powiedzmy filmy P. Smoka który jedzie ześlizgiem choć jest wysoko jego ręka lawa jest bardziej wyprostowana niż prawa która jest bardziej złożona w łokciu ale powtarzam jedzie wysoko ,pewnie w ciętym zachowuje się jego ciało inaczej a więc i praca rąk/naszych skrzydeł,balansu i równowagi jest inna lub mogę się myślić . 

W ciętym/dynamicznym/agresywnym skrecie jak ustawiamy zewnętrzną rękę /blokujemy ramię czy nie blokujemy itd  ?  
 

 

Nagraj i wrzuć filmy z tej hali, jak jeździsz. Ludzie na pewno będą opisywać i coś podpowiedzą … każdy chętnie zobaczy coś białego pod butem a nie tylko czarne i kółka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Victor napisał:

No tak demonstracyjnie/pokazowo ale jak jest praktycznie bez tej zbędnej teorii . Dwa razy go wysłuchałem i nadal nie rozwiązuje mojej zagwozdki . W krótkim skręcie w pełni go rozumie(zostało mi to dobitnie wytłumaczone na ostatnim szkoleniu gdzie pod koniec tego szkolenia  załapałem jak to robić ) rękę wysuwamy z nadgarstkiem żeby wbić kija nie otwierając zbędnie samej dłoni żeby wysunąć i wbić a nasza sylwetka/ramie idzie do przodu/eliminujemy odchylenie  .Bo pochylamy się w przód ale w takiej jeździe jesteśmy dość wysoko/rolki są podobne- na nartach w ciętym i o to pytam jest to zdoła inaczej bo nasza sylwetka jest nisko i jak potrafię na swój poziom przenieść narty pod dupa zostawiając wewnętrzną rękę podobnie lewo/prawo tak nie wiem gdzie lub jak ustawić rękę zewnętrzna-w jakiej płaszczyźnie powinna ona być. Kiedy oglądam filmy  dobrych narciarzy to nie do końca to łapie bo każdy robi to zdoła inaczej- dlatego pytam,na hali obserwuje też grupy młodych narciarzy i w każdej z grup wylapuje przynajmniej dwóch lub trzech na których skupiam swoją uwagę bo ich poziom od reszty grupy jest zdecydowanie wyższy. I jak jadą tyczki to zauważam jakby ten łokieć lekko podnosili a jak jadą luźny przejazd/zjazd to ręce zostawiają na wysokości bioder robiąc ping-ponga biodrowego/ przesuwając pod dupa swoje narty - dalej powiedzmy filmy P. Smoka który jedzie ześlizgiem choć jest wysoko jego ręka lawa jest bardziej wyprostowana niż prawa która jest bardziej złożona w łokciu ale powtarzam jedzie wysoko ,pewnie w ciętym zachowuje się jego ciało inaczej a więc i praca rąk/naszych skrzydeł,balansu i równowagi jest inna lub mogę się myślić . 

W ciętym/dynamicznym/agresywnym skrecie jak ustawiamy zewnętrzną rękę /blokujemy ramię czy nie blokujemy itd  ?  
 

 

Victor, jak masz znaleźć odpowiedź skoro film nie jest o zagadnieniu jakie Cię interesuje?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Victor napisał:

 Kiedy oglądam filmy  dobrych narciarzy to nie do końca to łapie bo każdy robi to zdoła inaczej-


 

 

I tu masz już sporo odpowiedzi. Nie pytaj jak ma być ułożona, tylko jaką pracę w takim skręcie powinna wykonać. W pewnym kontekście źle/dziwnie/podejrzanie obecne zdanie wybrzmi dla niektórych, ale styl, o którym najczęściej wspominał Mitek, to oddzielne zagadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gabrik napisał:

I tu masz już sporo odpowiedzi.

Czyli teoria jedno a praktyka to własne kalosze-życie chciałoby się powiedzieć. 

Będę szukał tego najlepszego dla siebie rozwiązania bo promień skrętu w ciętym jest mega ciekawy.Ułożenie/pochylenie ciała do środka skrętu -kąt krawędzi zależy jak sobie nim pojedziemy ( tu moja zagwozdka z ręką zewnętrzna- może za bardzo kombinuje ale tak to jest jak człowiek ćwiczy sam nie widząc siebie samego a oglądane filmów tego nie rozwiązuje  ). Nie pozostaje nic innego jak ćwiczyć dalej .. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Victor napisał:

Czyli teoria jedno a praktyka to własne kalosze-życie chciałoby się powiedzieć. 

Ja tak nie patrzę, poprostu w sporcie jest jakiś wzorzec ruchu. Biomechanicznie z uwagi na szereg uwarunkowań, nie każdy ten wzorzec może osiągnąć, ale jednocześnie może odbiegając od wzorca być skutecznym i prezentować najwyższy poziom. Często też wzorzec ewoluuje, bo ktoś na coś wpadnie i np w koszykówce są obecnie dwie szkoły rzutu i jedni z uwagi na biomechanikę i swoją, skrótiwo budowę, lepiej czują się w starej inni w tej nowej.

Natomiast co dość istotne - ruch człowieka łatwo (przynajmniej z mojego punktu widzenia) można ocenić czysto estetycznie, czyli ładny/nieładny i w każdym wzorcu taki może być.

 

Godzinę temu, Victor napisał:

Będę szukał tego najlepszego dla siebie rozwiązania bo promień skrętu w ciętym jest mega ciekawy.Ułożenie/pochylenie ciała do środka skrętu -kąt krawędzi zależy jak sobie nim pojedziemy ( tu moja zagwozdka z ręką zewnętrzna- może za bardzo kombinuje ale tak to jest jak człowiek ćwiczy sam nie widząc siebie samego a oglądane filmów tego nie rozwiązuje  ). Nie pozostaje nic innego jak ćwiczyć dalej .. 
 

 

@Victor aby być dobrze zrozumianym. 1) Nie do końca wiem, czy poprawnie rozumiem z opisu Twoją rozterkę. 2) Nie będę Cię niczego uczył, bo sam się uczę, ale jest tu minimum 2 Panów, którzy mają na to "licencję" i jak dobrze sprecyzujesz (lub w przeciwieństwie do mnie już wiedzą co chciałeś przekazać), to naprowadzą.

Natomiast szerzej do punktu 1. Ja odczytałem, że zastanawiasz się, w którym miejscu względem tułowia, lub może bioder ma być Twoja ręka (umownie), co moim zdaniem bezpośrednio wiąże się, z tzw hip dumping. 

Edytowane przez Gabrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Victor napisał:

Czyli teoria jedno a praktyka to własne kalosze-życie chciałoby się powiedzieć. 

Będę szukał tego najlepszego dla siebie rozwiązania bo promień skrętu w ciętym jest mega ciekawy.Ułożenie/pochylenie ciała do środka skrętu -kąt krawędzi zależy jak sobie nim pojedziemy ( tu moja zagwozdka z ręką zewnętrzna- może za bardzo kombinuje ale tak to jest jak człowiek ćwiczy sam nie widząc siebie samego a oglądane filmów tego nie rozwiązuje  ). Nie pozostaje nic innego jak ćwiczyć dalej .. 
 

 

Dobrze kombinujesz Piotruś @Chertan podpowiedział mi czego się naumial 😏 na wyjeździe szkoleniowym aby kijek zewnętrzny  ciągnąć po śniegu, robisz wtedy pięknego banana i dostajesz kopa na wyjściu z ciętego skrętu.

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gabrik napisał:

Ja tak nie patrzę, poprostu w sporcie jest jakiś wzorzec ruchu. Biomechanicznie z uwagi na szereg uwarunkowań, nie każdy ten wzorzec może osiągnąć, ale jednocześnie może odbiegając od wzorca być skutecznym i prezentować najwyższy poziom. Często też wzorzec ewoluuje, bo ktoś na coś wpadnie i np w koszykówce są obecnie dwie szkoły rzutu i jedni z uwagi na biomechanikę i swoją, skrótiwo budowę, lepiej czują się w starej inni w tej nowej.

Natomiast co dość istotne - ruch człowieka łatwo (przynajmniej z mojego punktu widzenia) można ocenić czysto estetycznie, czyli ładny/nieładny i w każdym wzorcu taki może być.

 

@Victor aby być dobrze zrozumianym. 1) Nie do końca wiem, czy poprawnie rozumiem z opisu Twoją rozterkę. 2) Nie będę Cię niczego uczył, bo sam się uczę, ale jest tu minimum 2 Panów, którzy mają na to "licencję" i jak dobrze sprecyzujesz (lub w przeciwieństwie do mnie już wiedzą co chciałeś przekazać), to naprowadzą.

Natomiast szerzej do punktu 1. Ja odczytałem, że zastanawiasz się, w którym miejscu względem tułowia, lub może bioder ma być Twoja ręka (umownie), co moim zdaniem bezpośrednio wiąże się, z tzw hip dumping. 

Ja również jestem na etapie nauki i ćwiczę sam nie mam obok mentora/trenera który by korygował błędy dlatego zadałem pytanie i szukam odp.

16 godzin temu, Victor napisał:

W ciętym/dynamicznym/agresywnym skrecie jak ustawiamy zewnętrzną rękę /blokujemy ramię czy nie blokujemy itd  ?

Gdy staniesz przed lustrem i skręcisz tułów z kijami dokładnie widzisz gdzie ręce i kije się znajdują ale zblokuj ramię i podnieś łokieć z automatu pochylasz się do środka …w ciętym dynamicznym/carvingowym skręcie twoja pozycja jest nisko i tu moja zagwozdka-mam blokować to ramie  czy go nie blokować ? A kijek mogę ciągnąć po śniegu 😅

Daje pierwszy lepszy demonstracyjny film z YT zewnętrzne ramię blokuje czy jest luźno i działa na niego tylko siła odśrodkowa  -nie chodzi mi o wysunięcie ramienia w przód czy podniesienie ramienia-nie ! 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/25/2024 at 1:55 AM, Victor said:

 

Mam pytanie,szukam odpowiedzi w swojej głowie . Na rolkach chwilowo nie jeżdżę( wiszą na kołku) ale mam halę i ćwiczę narty. Mianowicie ułożenie zewnętrznej ręki. Ćwicząc średni skręt, cięty,  jestem w lini spadku, biodra mam skręcone stoję na zewnętrznej,czuję całą stopę w bucie( wcześnej często tylko piętę-rozumie ze byłem bardziej odchylony) teraz jest już lepiej,daje nartom pojechać pełny skret i … ? Tu moje pytanie co zewnętrzną ręką ? Bo, gdy zblokuje ramię i uniosę łokieć do góry ciało przesuwa się bardziej do wewnętrznej, jeżeli ramię mam luźne i rękę zostawiam w pozycji powiedzmy lini bioder tego docisku nie czuję( albo mam tylko takie wrażenie) nie widząc siebie ciężko mi ocenić co jest dobre/prawidłowe a co no nie i eliminować na etapie nauki. Może ktoś coś więcej napisać o ułożeniu/prawidłowej pozycji tej zewnętrznej ręki/blokady lub jej braku, jak z nią jest bo u narciarzy wiedzę to różnie.

Na zdjęciach wyżej z rolek widać, że ramię zewnętrznej ręki jest zblokowane i zgięte w łokciu a wewnętrzna ręka jest bardziej wyprostowana ale na nartach ten docisk/ułożenie ciała jest inne. 

Video Toma, bardzo dobrze wyjaśnia temat .

Dodam, ze w większości mówi się o nartach i jak się zmieniły ale rzadko o długości Kijków do dzisiejszej techniki jazdy . Przykładowo , ja ma wzrost 173cm , zaczynałem z długością kijow 125cm , a teraz mam 110cn . Ma to znaczenie w twojej sylwetce i jak używasz kijek podczas jazdy . 
Na zdjęciu ręka zewnętrzna jest bardziej zblokowana aby zastopować rotacje górnej części ciała. Ręka wewnętrzna jest luźna ale tez ma formę gdyż obydwie pracują nad balansem narciarza . 
Ćwiczenia,

Złóż obydwa kije razem . Złap środkiem dłoni groty a druga ręka ,rączki. To jest twoja szerokość dłoni podczas jazdy . Jak się widzi za szeroko to masz za długie kije . Potrenuj .

Staraj się aby po przekroczeniu lini spadku stoku , twój łokieć był poniżej nadgarstka a szczególnie przed inicjacja nowego skrętu . Pamiętaj ze nie ręka idzie do przodu aby zainicjować wbiciem nowy skręt , tylko koszyczek z grotem . 
Milej zabawy .

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/25/2024 at 12:17 AM, Marxx74x said:

@PSmok dziękuję za obszerne wyjaśnienie w jakimś stopniu uzasadniające moje obawy, na ile Skate2Ski spójnie i całościowo daje możliwość ćwiczeń imigracyjnych pod Ski.

@KrzysiekK masz rację, tyle że miałem na myśli układ V w którym wewnętrzna stopniowo promień zmniejsza a zewnętrzna powiększa.

Serdecznie pozdrawiam,

M.

A jakie są twoje obawy i co jest zle z moja górna częścią ciała , co powoduje nie stabilność z rolkami .

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PSmok napisał:

Złóż obydwa kije razem . Złap środkiem dłoni groty a druga ręka ,rączki. To jest twoja szerokość dłoni podczas jazdy . Jak się widzi za szeroko to masz za długie kije . Potrenuj

Cześć 

To ćwiczenie robię za każdym razem kiedy jestem na hali jak również ręce boczne wyprostowane z trzymaniem kijków które nie odrywam od śniegu dodam,że te ćwiczenia dużo poprawiły w mojej jeździe, bo już nie czuję pięty w bucie tylko całą stopę. Czyli jest mniej odchylenia .Oczywiście ćwiczeń robię znacznie więcej  jak podnoszenie wewnętrznej czy balans na jednej nodze,ogólnie ćwiczę .bo widzę że przynosi to zamierzony efekt-niestety siebie nie widzę 🤷‍♂️
 

2 godziny temu, PSmok napisał:

Przykładowo , ja ma wzrost 173cm , zaczynałem z długością kijow 125cm , a teraz mam 110cn . Ma to znaczenie w twojej sylwetce i jak używasz kijek podczas jazdy . 

Z logicznego ma to sens, swoje mam również 125 przy wzroście 181 i jest szeroko powiem szczerze . W hali na szczęście są kijki w koszach we wszystkich długościach więc spróbuję ćwiczyć z krótszymi i porównam. 

 

2 godziny temu, PSmok napisał:

Pamiętaj ze nie ręka idzie do przodu aby zainicjować wbiciem nowy skręt , tylko koszyczek z grotem . 

Tak,to wiem i pilnuje tego. 

 

2 godziny temu, PSmok napisał:

Na zdjęciu ręka zewnętrzna jest bardziej zblokowana aby zastopować rotacje górnej części ciała. Ręka wewnętrzna jest luźna ale tez ma formę gdyż obydwie pracują nad balansem narciarza .

Trafia to do mnie w pozycji wyższej, że tak nazwę ale jak jest w tym ciętym można blokować zewnętrzną rękę/ramie czy oddać się sile odśrodkowej a pozycja ręki nie ma większego znaczenia,bo to można zauważyć na różnych filmach u dobrze jeżdżących narciarzy ? 

 

2 godziny temu, PSmok napisał:

Milej zabawy

Dzięki i pozdrawiam 👋 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Victor napisał:

A kijek mogę ciągnąć po śniegu 😅

Cze

Ale zewnętrzny, ćwiczeniowo.

Jak pisał Smoku bark/ręka zewnętrzna jest ważniejsza w skręcie. Jest zblokowana, bo przeciwdziała zbytniej rotacji. Ułożenie finalnie ręki jest podobne u wszystkich, jednak dość indywidualne. Ważne aby ręka nie wpływała na ułożenie barku. 
Wewnętrzną na siłę nie „szukaj” śniegu podczas jazdy. 
Kije i długość, ważne jak się markuje wbicie kija, o czym pisał Smoku. Przy jeździe ciętej bez markowania, to już mocno indywidualne preferencje.

8 godzin temu, Victor napisał:

Gdy staniesz przed lustrem i skręcisz tułów z kijami dokładnie widzisz gdzie ręce i kije się znajdują ale zblokuj ramię i podnieś łokieć z automatu pochylasz się do środka

A tego nie za bardzo rozumiem.

pozdro z Zakhyntos

IMG_4446.thumb.jpeg.e7be517e31ebcc811fad0ac0feb04016.jpeg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...