Skocz do zawartości

Skate To Ski czyli na rolkach z górki - techniki, porady, doświadczenia


KrzysiekK

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Marxx74x napisał:

nie rolkowych, bo rolkowe to zwykła brandowana przemysłówka. Oczywiście - ceramika czy stał, jaki koszyczek i tak dalej. 

To chyba średnio rozgarnięty zjadacz chleba rozumie... no chyba że nie skoro trzeba pisać że atrament do piątej klasy to ten sam co do szóstej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minutes ago, Marxx74x said:

@SzymQ nie wiem czy sciągnę tutaj osobę, która o tym wie więcej - Oliwier pisze na FB na grupie #rolki i pan Guru Zico ma z nim problem 🙂 .. tyle że Oli jeździ w Pucharze a jego Rodzina od dość dawna zajmuje się łożyskami 🙂

Jadąc gdzieś tam na Puchar z Tatą Oliwiera dostałem wykład na temat łożysk od osoby, która żyje ze sprzedaży łożysk - nie rolkowych, bo rolkowe to zwykła brandowana przemysłówka. Oczywiście - ceramika czy stał, jaki koszyczek i tak dalej. 

W skrócie - są dobre łożyska i kiepskie. Serwis dobrych nie ma sensu - wystarczy policzyć. Trochę co innego na suche i na mokre szczególnie po a nie przed. Sam bawiłem się w rozbieranie, aceton, smar do maszyn do szycia i inne zabawy wierząc w normy .. których nie ma 🙂

Marketing lubi takie nie istniejące historię a już ABEC 13 to był hit podobnie jak ILQ11 🙂 ... 

M.

 

Nie no, ja już nie chcę wnikać w łożyska. 🙂 Wystarczy mi link do konkretnego modelu - może być ze strony Oliwiera 🙂 . Co do Zica, to jestem przekonany, że ma swoje przekonania (jak każdy). Może faktycznie proponowane przez niego łożyska pod jazdę na rolkach są w jego odczuciu o 5% lepsze niż standardowe maszynowe. Może to 5% warte jest wydania 200 zł na komplet kiedy jeździsz maraton. A może jest warte wydania, żeby były ładne i kolorowe. Nie wiem, ale jak dasz link to chętnie wyrobię sobie własna opinię 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, KrzysiekK said:

Wrzuć na yt ale w taki sposób ustaw prywatności że film będzie  mógł zobaczyć tylko ten, kto ma link. W ten sposób film ten nie będzie wyświetlany na Twoim koncie YT jeśli tego nie chcesz.

Zrobiłem szybką sklejke. Zobacz na 2 ostatnie ćwiczenia. 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Lexi napisał:

Gorzej z soplami.. skąd weźmiesz?

Kij brzuchem ścisnę bez nadmiernego zginania się i bez obniżania pozycji. Wystarczy że podniosę pozycję brzucha, włożę kij i mogę go tam mieć dopóki nie wsiądę do auta … wracając. 🤣🤣🤣 nie no … coś tam schudłem ale jeszcze za mało. Niecałe 10kg poszło.

Sople … to może być problem ale Piotr zmontował film i nie wiadomo czy nie brał tych sopli z lutego. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz quiz.. co Wiewiór robi źle?

(10 lat ale niskopienna, kółka 90, odległości otwartych 5.5m, offset jak widać, vertical i łokieć 3,5m, stok od startu 6.5 do 7.5%, >35 skrętów,  ćwiczenie na wymuszoną separację góry z aureolą nad głową, rolki chyba Apex z dłuższą szyną ).

Jeździ na nartach całkiem skutecznie. 

Jakieś opinie ? 

M.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minutes ago, Marxx74x said:

To teraz quiz.. co Wiewiór robi źle?

(10 lat ale niskopienna, kółka 90, odległości otwartych 5.5m, offset jak widać, vertical i łokieć 3,5m, stok od startu 6.5 do 7.5%, >35 skrętów,  ćwiczenie na wymuszoną separację góry z aureolą nad głową, rolki chyba Apex z dłuższą szyną ).

Jeździ na nartach całkiem skutecznie. 

Jakieś opinie ? 

M.

 

Nie znam się na mistrzostwa świata, ale po mojemu początkującemu: biodro chyba niedokręcone, a praca górą i skręcenie ramion niepotrzebne.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SzymQ doskonała diagnoza - gdzie jeszcze jest problem i co z niego wynika ? Dlaczego biodro nie jest dokręcone? W ktorą stronę ma być dokręcone? Co jest źródłem problemu? (To miała być "aureolka" więc ręce będą podniesione i to nie błąd, żeby aureolkę nad głową trzymać separując od dołu).

Co jest źródłem problemu, że 10 latka jedzie na 7.5% przez 300m 🙂 na skrętach 5.5m i całkiem fajnym offset a ja się martwię że coś poszło nie tak 🙂 .. odpowiedź "twoja paranoja" jak najbardziej pasuje ale poszukajmy innej bo to Skate2Ski 🙂

M.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, Marxx74x said:

@SzymQ doskonała diagnoza - gdzie jeszcze jest problem i co z niego wynika ? Dlaczego biodro nie jest dokręcone? W ktorą stronę ma być dokręcone? Co jest źródłem problemu? (To miała być "aureolka" więc ręce będą podniesione i to nie błąd, żeby aureolkę nad głową trzymać separując od dołu).

Co jest źródłem problemu, że 10 latka jedzie na 7.5% przez 300m 🙂 na skrętach 5.5m i całkiem fajnym offset a ja się martwię że coś poszło nie tak 🙂 .. odpowiedź "twoja paranoja" jak najbardziej pasuje ale poszukajmy innej bo to Skate2Ski 🙂

M.

 

O mamo ale mi się udało 🙂. Zachęcony sukcesami, zgaduję, że problem zaczyna się, bo ona walczy o życie i panicznie boi się pozwolić rolkom odjechać - to nie narty, ale powinna być mimo wszystko jakaś mała angulacja. Biodro powinno być zrotowane do środka. Nie ma możliwości zrotowania, bo już przeszkadza jej noga wewnętrzna i gdyby nie młody wiek miałaby szufladę. Jestem ciekaw czy ona w ogóle nie jedzie mocno na zewnętrznej rolce, ale nie umiem tego ocenić na filmie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O panice w Jej wypadku to nie sądzę.

A może problem zaczyna się od mocno rotacyjnego ruchu barkami który mimowolnie wyciąga nogę zewnętrzną i trudno jest wtedy zamknąć układ bo biodro wtedy mimowolnie ucieka?

Dwa samochody rządowe na bombach ją dziś eskortowały 🙂, bać to się nie boi - wie jak wygląda 19% na rolkach.

Jak byś chciał "rotować biodro" ?

Taka podpowiedź - dużym problemem jest zbudowanie separacji a film jest tendencyjny gdyż ćwiczenie trochę separację wymusza. No i tradycyjnie jak góra ogarnięta to dół się sypie .. ale dlaczego ?

M.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Marxx74x napisał:

O panice w Jej wypadku to nie sądzę.

A może problem zaczyna się od mocno rotacyjnego ruchu barkami który mimowolnie wyciąga nogę zewnętrzną i trudno jest wtedy zamknąć układ bo biodro wtedy mimowolnie ucieka?

Dwa samochody rządowe na bombach ją dziś eskortowały 🙂, bać to się nie boi - wie jak wygląda 19% na rolkach.

Jak byś chciał "rotować biodro" ?

Taka podpowiedź - dużym problemem jest zbudowanie separacji a film jest tendencyjny gdyż ćwiczenie trochę separację wymusza. No i tradycyjnie jak góra ogarnięta to dół się sypie .. ale dlaczego ?

M.

Ja się nie znam na IA ale wydaje mi się że tu jakoś specyficznie odwrotnie pracuje ta młoda osoba. Czy nie jest tak, że u tej osoby następuje wyprzedzenie biodra ruchem tułowia. Najpierw pochyla się a dopiero potem skręca. W szczycie skrętu jest maksymalnie pochylona do przodu i w kierunku gdzie bezie skręcać. Czy nie jest tak, że to nogi mają objeżdżać tyczki a tułów maksymalnie pozostaje w linii? 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biedna ochrona bo jak sobie robią tam skrót to szybki otwierają a ja z rączkami na wierzchu żeby ich nie stresować 🙂 .. wystarczy że cała połowa ulicy z piłeczkami markerami 🙂 .. rozmów z policjantami i sympatycznymi policjantkami jak jest jakaś impreza w Łazienkach to już mam na koncie dużo 🙂 dlatego zawsze zakładam bluzę/koszulkę klubową lub kadrową. Pomijając preferencje polityczne 🙂 szanowny Pierwszy Narciarz RP docenił 🙂 jak gdzieś go tam w dół wieźli :).

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, KrzysiekK napisał:

Ja się nie znam na IA ale wydaje mi się że tu jakoś specyficznie odwrotnie pracuje ta młoda osoba. Czy nie jest tak, że u tej osoby następuje wyprzedzenie biodra ruchem tułowia. Najpierw pochyla się a dopiero potem skręca. W szczycie skrętu jest maksymalnie pochylona do przodu i w kierunku gdzie bezie skręcać. Czy nie jest tak, że to nogi mają objeżdżać tyczki a tułów maksymalnie pozostaje w linii? 

Bingo 🙂 ..

Pozostaje pytanie "dlaczego ?"

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo narciarstwo ją nauczyło, że może się mocno oprzeć na zewnętrznej i rotacja górą przy inicjacji skrętu oprze ją na tej narcie. Typowy dziecięcy odruch. Tyle, że na rolkach krawędzi nie ma i wychodzi co wychodzi ( przy nartach to też ślepa droga). 

Całkiem celowo wstawiam nie film jak to pięknie i ładnie tylko film z (wiel)błądami .. przy rolkach nie ma szans - co widać - przy takiej inicjacji skrętu i tej kadencji - na ustawienie biodra i cały czas jedzie na odjeżdżającej zewnętrznej. 

Jutro wracamy do zabawy a sam serdecznie życzę aby 250-300 metrów na 7.5% ktoś pojechał 🙂 dbając o technikę i prędkość.

Sugestia : rolki ładnie uczą jak nie zgubić zewnętrznej. 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, KrzysiekK said:

Tak się przyglądam i na końcu widzę jeden z kijów ściśnięty brzuchem. To mi się chyba uda bez problemu zrobić 😄

Tak, jest na biodrach. Przez to, biodra są ugięte , i nogi aktywnie  mogą  skręcać . 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Marxx74x said:

To teraz quiz.. co Wiewiór robi źle?

(10 lat ale niskopienna, kółka 90, odległości otwartych 5.5m, offset jak widać, vertical i łokieć 3,5m, stok od startu 6.5 do 7.5%, >35 skrętów,  ćwiczenie na wymuszoną separację góry z aureolą nad głową, rolki chyba Apex z dłuższą szyną ).

Jeździ na nartach całkiem skutecznie. 

Jakieś opinie ? 

M.

 

Naprawdę szacunek dla tej dziewczynki. 7.5%  to jest szybkość , wiem sam po sobie. 
Jej 2 bramka pokazuje wszystko . Ciężar na wewnętrznej , zewnętrzna odjeżdża , zewnętrzne biodro otwarte . Zewnętrzna stopa nie może skręcić , zewnętrzna noga nie może skręcić . Za małe ugięcie w stawie skokowym . Duże ugięcie w kolanowym co powoduje ze biodrowy jest za bardzo z tylu , ramiona nie są nad przednim kołkiem . Mięśnie odpowiedzialne za skretnosc nogi nie są aktywne bo są wyprostowane , gdzie powinny skręcać . Dlatego górna cześć ciała , robi to co robi . Jej koordynacja ruchowa dopiero się wyrabia wiec gdyby to była moja uczennica zmienił bym taktykę j zestaw ćwiczeń bo te nie działają w wręcz przeciwnie budują zle nawyki . Jest bardzo utalentowana, i nie boi się szybkości . 
 

Ja przy tej szybkość bym był już dawno w ześlizgu bocznym na biodrze . Nie boje się szybkości ale moje kółka nie trzymają a wręcz się ślizgają przy większej szybkości. Są kupione w zeszłym sezonie w jesieni , i już miały jedna rotacje zaliczona . Czy wy używacie specyficznych kółek?

Pozdrowienia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Marxx74x said:

Bo narciarstwo ją nauczyło, że może się mocno oprzeć na zewnętrznej i rotacja górą przy inicjacji skrętu oprze ją na tej narcie. Typowy dziecięcy odruch. Tyle, że na rolkach krawędzi nie ma i wychodzi co wychodzi ( przy nartach to też ślepa droga). 

Całkiem celowo wstawiam nie film jak to pięknie i ładnie tylko film z (wiel)błądami .. przy rolkach nie ma szans - co widać - przy takiej inicjacji skrętu i tej kadencji - na ustawienie biodra i cały czas jedzie na odjeżdżającej zewnętrznej. 

Jutro wracamy do zabawy a sam serdecznie życzę aby 250-300 metrów na 7.5% ktoś pojechał 🙂 dbając o technikę i prędkość.

Sugestia : rolki ładnie uczą jak nie zgubić zewnętrznej. 

M.

Myśle ze miałeś na myśli , ze na wewnętrznej. Bo to widać w jej jeździe .

Pozdrowienia 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
25 minut temu, PSmok napisał:

Naprawdę szacunek dla tej dziewczynki. 7.5%  to jest szybkość , wiem sam po sobie. 
Jej 2 bramka pokazuje wszystko . Ciężar na wewnętrznej , zewnętrzna odjeżdża , zewnętrzne biodro otwarte . Zewnętrzna stopa nie może skręcić , zewnętrzna noga nie może skręcić . Za małe ugięcie w stawie skokowym . Duże ugięcie w kolanowym co powoduje ze biodrowy jest za bardzo z tylu , ramiona nie są nad przednim kołkiem . Mięśnie odpowiedzialne za skretnosc nogi nie są aktywne bo są wyprostowane , gdzie powinny skręcać . Dlatego górna cześć ciała , robi to co robi . Jej koordynacja ruchowa dopiero się wyrabia wiec gdyby to była moja uczennica zmienił bym taktykę j zestaw ćwiczeń bo te nie działają w wręcz przeciwnie budują zle nawyki . Jest bardzo utalentowana, i nie boi się szybkości . 
 

Ja przy tej szybkość bym był już dawno w ześlizgu bocznym na biodrze . Nie boje się szybkości ale moje kółka nie trzymają a wręcz się ślizgają przy większej szybkości. Są kupione w zeszłym sezonie w jesieni , i już miały jedna rotacje zaliczona . Czy wy używacie specyficznych kółek?

Pozdrowienia 

Nie wiem jakie macie asfalty ale na logikę opony w samochodach takie same więc i asfalty podobne więc … ja mam rollerblade hydrogen 90 bez żadnych SE i to mi się na suchym jeszcze nigdy z zaskoczenia nie poślizgnęło. Nauka hamowania ślizgowego niemożliwa i niebezpieczna. Wyrzuca z katapulty. Trzymanie więcej jak rewelacyjne. Polecam.

Chociaż dla siebie chciałbym szyny z twardymi i śliskimi kółkami żeby się pouczyć hamowania ześlizgowego …. Soul, hockey, power slide … nie żeby stosować bo to zużywa kółka ale żeby mieć w zanadrzu w razie jak się trzeba ratunkowo zatrzymać.

Ale do pewnej jazdy S2S polecam te co mam. Jest uczucie komfortu że się można kłaść i nie ujedzie. Raz mi ujechały … ale tam była zaschnięta glina. Uwaga … na mokrym bardzo śliskie, nie da się jeździć. 

Edytowane przez KrzysiekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SE to najpewniej oznaczenie typu "Special Edition", nieistotne dla sprawy. Twardość kółek określa inny parametr i jest on zazwyczaj opisany na kółkach tak jak ich średnica: od 80 do 95A.
Poczytajcie - przykładowy artykuł w temacie:
https://bladeville.pl/blog/twardosc-kolek-w-rolkach?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwkJm0BhBxEiwAwT1AXI9ZrLUa3oR_B-D7y2UXYLXjcgkAHt8Gw_qfnBPjQmYlu_sq8IzBBhoCpp8QAvD_BwE

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...