Skocz do zawartości

Skate To Ski czyli na rolkach z górki - techniki, porady, doświadczenia


KrzysiekK

Rekomendowane odpowiedzi

42 minuty temu, zając napisał:

Trzeba sprawdzić, czasem chropowata nie jest zła, ale wczoraj też przejeżdżałam przez kawałek pomalowanej ścieżki rowerowej na asfalcie i się zdziwiłam jaka nieprzyjemna tarka była, na dłuższą metę trudno by było jechać.

Może się dziś nawet wybiorę … kusi mnie od dłuższego czasu. Tylko ta kolorystyka … 🤢🤮

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrzysiekK Jeśli zależy Ci na jak najwierniejszym odwzorowaniu jazdy na krawędziach, to na Twoim miejscu przeprowadziłbym eksperyment z usunięciem środkowego koła - najlepiej z zastąpieniem jakimś istotnie mniejszym, a w ostateczności wkręcenie pustej ośki na chwilę. Wydaje się, że powinno śmigać jak na nartach tyle, że promień trudny dla mnie do przewidzenia... Może Ty z racji swojej profesji dasz radę to policzyć 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, KrzysiekK napisał:

A te co masz to jakieś markowe ?

Dzielę marki (na własny użytek) na te bajeranckie i na te techniczne - BD to bardzo poważna firma ... robi też "poważny sprzęt" w "poważne góry" nie tylko zabawki do trekkingu.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/21/2024 at 3:34 PM, KrzysiekK said:

Dziś sprawdzałem jak mi to pójdzie … ale na płaskim i było ciężko i wytracało prędkość postępową, bo rotacyjnie to można się samemu napędzić. Z górki gdy stroma, rozpędzam się za bardzo i skręty się spłycają. Trudniej opanować, na łagodnej w miarę idzie. Jak coś wymyślisz nowego to wrzuć … 

Pojawila się dziś dyskusja nt skrętu … na nartach piętki wykonują większy łuk niż dzioby. Dociążamy przód. Na rolkach opierając się na piętach odciążamy dzioby, rotacja i z tego wychodzimy do pump turn. Czyli wychodzi że to sprzeczne z narciarstwem. Myślałeś o tym? Jak to widzisz?

Jeżeli piętki wykonują większy łuk niż dzioby to jest osoba początkująca.

Czy to są narty czy rolki punkt skrętności jest bliżej pięty niż środka stopy. Jest przed pięta a zarazem jest częścią pięty .

Masz racje co do asfaltu . Zbyt gładki powoduje uślizg boczny przy dużej szybkości.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PSmok napisał:

Jeżeli piętki wykonują większy łuk niż dzioby to jest osoba początkująca.

Czy to są narty czy rolki punkt skrętności jest bliżej pięty niż środka stopy. Jest przed pięta a zarazem jest częścią pięty .

Masz racje co do asfaltu . Zbyt gładki powoduje uślizg boczny przy dużej szybkości.

Mówisz o czystej jeździe carvingowej, na krawędzi … ale taki short turn nie jest czysto krawędziowy. Jest tam uślizg.

Źle to widzę to tu?


albo tu:

Na powyższym praktycznie nie widać uślizgu. Chyba że to przez kompensację Rischarda odnoszę takie wrażenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, KrzysiekK said:

Mówisz o czystej jeździe carvingowej, na krawędzi … ale taki short turn nie jest czysto krawędziowy. Jest tam uślizg.

Źle to widzę to tu?


albo tu:

Na powyższym praktycznie nie widać uślizgu. Chyba że to przez kompensację Rischarda odnoszę takie wrażenie. 

Moja odpowiedz była na podstawie stwierdzenia ze pięty wykonują większy luk niż dzioby. 

Na moim filmie jest skręt krótki tzw sterowany , gdzie tył i przód narty przesuwa się tak samo tzn jeżeli czuby 20 cm to tyły 20cm . Tak w moim skręcie jest ześlizg ponieważ nie jest to czysty skręt karwingowy. Richi jedzie skrętem karwingowym . Przesłuchaj raz jeszcze ten film co wysłałem nie dawno . Jedzie tam na nartach i skirodach. Tam jest wszystko wyjaśnione .

Pozdrawiam    

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, KrzysiekK said:

@PSmok … I jeszcze taka prośba … możesz sprawdzić czy w tych rolkach masz rocker? Czy po położeniu na płaskim wszystkie koła dotykają jednakowo podłoża?

Nie sadze ze mam rocker, ale sprawdzę i dam znać . 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2024 o 15:21, KrzysiekK napisał:

Z kijków próbuje korzystać podobnie jak na nartach, czyli wbicie kija na przejściu czyli tyle co przed wyjściem w góre i zmiana kierunku skrętu. Próbuje też przed wbiciem kija zrobić to tzw. Zapięcie wektorów i wtedy czuję i słyszę mocniejszą pracę rolek i zacieśnianie skrętu.
 

Ale nie będę już opisywał swoich doznań bo jak wrzucę film to się okaże że to co czuję jest zupełnie inne niż powinienem i w ogóle jest wielka lipa i zupełnie inaczej niż ma być.

Jedno jest pewne….poprawil mi sie istotnie prawy skręt. Jest odważniejszy i ciaśniejszy. Nie rozpędzam się już tak bardzo bo zacieśniając skręty bardziej kontroluje prędkość.

Jak mi się uda wyciągnąć Leośke to będą filmy. Na razie dywagacje… 

Krzysiek, zluzuj tzw, gacie, usiądź przy kawie, piwie lub lemoniadzie i zadaj sobie najpierw pytanie jaki element narciarstwa, chciałbyś poprawić za pomocą jazdy na rolkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
57 minut temu, Gabrik napisał:

Krzysiek, zluzuj tzw, gacie, usiądź przy kawie, piwie lub lemoniadzie i zadaj sobie najpierw pytanie jaki element narciarstwa, chciałbyś poprawić za pomocą jazdy na rolkach.

Po co mam cokolwiek luzować jeśli mi jest dobrze tak jak jest? Możesz mi to wyjaśnić? 

Edytowane przez KrzysiekK
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, KrzysiekK napisał:

Po co mam cokolwiek luzować jeśli mi jest dobrze tak jak jest? Możesz mi to wyjaśnić? 

Gaci nie musisz luzować - bo są wystarczająco luźne, aczkolwiek ciekawe pytanie - coś konkretnego chcesz poprawić? Tylko nie pisz że EVERYTHING 🙂

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcos73 napisał:

Gaci nie musisz luzować - bo są wystarczająco luźne, aczkolwiek ciekawe pytanie - coś konkretnego chcesz poprawić? Tylko nie pisz że EVERYTHING 🙂

pozdro

A napiszę … w sumie tak tylko chociaż po to, by sie zaraz ,,zaczęło,, 🤣. Angulacje, potem te -acje wyżej (zapomniałem jak to się nazywało), separacje, nauczyć się trochę tego że nogi wrócą pode mnie, oswoić z prędkością…. Patrząc na Smoka czy na Rishiego widać że w rolkach jest sporo…. Może nie jeden do jeden, ale sumuluje trochę i zajebiście fajne jest to, że sobie jeżdżę na nogach w lecie.

Smigu sie nie da zrobić, gry krawędzi w naszym tego słowa znaczeniu … chociaż takie zatrzymania ślizgowe jak się źle zakątuje to rolki jak katapulta …. Moment rozumu uczą.

Nie doszukujcie się … są ludzie którzy i w rowerze znajdą sporo analogii do nart. Przykład: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 hours ago, KrzysiekK said:

@PSmok … I jeszcze taka prośba … możesz sprawdzić czy w tych rolkach masz rocker? Czy po położeniu na płaskim wszystkie koła dotykają jednakowo podłoża?

Jak założyłem nowe koła w zeszłym roku, w październiku to wszystkie dotykały podłoża . Nie mam rocker’a. Ale ma dobrego Roll’a . Dlaczego , bo po miesiącu zauważyłem ze ostatnie 2 kółka bardzo się wytarły, szczególnie to ostatnie . Jak zrobiłem rotacje to pierwsze jest pare mm w gorze. Naturalny rocker i lepszy roll. Rock&Roll.

 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, KrzysiekK said:

Aż się rocker robi 

Tak robi się naturalnie . W większości poprzez rotacje stopami . Tez zauważyłem ze zostają ślady na bardziej gładkim asfalcie. Nie mam pojęcia czy koła wycierają się bardziej w porównaniu do  mniejszej rotacji stopami . Na przykład jak by ktoś jechał normalnie bez wymuszania specyficznego skrętu . 
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Marcos73 said:

Cze

Ale na asfalcie to sporo gumy z kółek zostaje 😉

pozdro

Sprawdziłem na innych filmach i nie widzę aż tak bardzo . Może to być związane z gatunkiem asfaltu. Bardziej miękki , poddaje się rotacji i zostawia ślady po kółkach .

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...