Skocz do zawartości

Skate To Ski czyli na rolkach z górki - techniki, porady, doświadczenia


KrzysiekK

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Lexi napisał:

Panie strzepały w siatkówce Turczynki

 

Godzinę temu, kordiankw napisał:

w kopanej został nam już tylko mecz o honor 🤣

Sportowo fajny dzień - panowie ograli Argentynę, panie Turcje.. Hubert też wygrał na trawie.. a kopacze? ...po prostu nie zaskoczyli..

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marxx74x napisał:

@KrzysiekK - są fachowcy co znają tysiące rolkarzy, pewno kolejny tysiąc kilometrów mają w nogach. Nie chcę przeszkadzać zabawom w ramach wzajemnej adoracji, bawcie się dobrze i bezpiecznie.

Pozdrawiam i dobrej jazdy,

M.

 

I tak nie wytrzymasz … pf

czekaj … wkleję jakiegoś gniota i nie wytrzymasz 

Leoska męczy t stop … idzie nieźle 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minutes ago, Marcos73 said:

Szymek, myślałem, że mamy to już za sobą, jednak nie. Wyluzuj.

pozdro

Ja nie wiem co macie za sobą, a co nie. Piszesz do mnie w jakiś protekcjonalny sposób, który w sumie rozumiałbym gdbyś:
- był jakimś moim bliskim kumplem (nie zauważyłem żeby tak było, jeśli tak o tym myślałeś to przepraszam)
- jeździł na nartach dla Faction (jak bardzo nie starałbym się spojrzeć przychylnym okiem, to widzę pewne różnice w umiejętnościach)
- miał realny wpływ na mój narciarski rozwój (hmm, no też nie miałeś 😞 )

Zatem zostaje mi na bieżąco dawać Ci tyle szacunku, ile sam od Ciebie dostaję...

P.S. Żeby nie było, że się gniewam to nawet podzielę się z Tobą nawet informacją, że ostatnio wpadł mi w ucho jakiś stary kawałek Eldo pt. Mędrcy z kosmosu. Może i Tobie się spodoba 🙂 

Pozdro serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, KrzysiekK napisał:

Ciesze się że zacząłeś atomizować mechanizm skrętu.

Krzysiu, nic nie zacząłem atomizować, ja na rolkach jeżdżę okazyjnie, a). bo nie mam z kim, b). stopy mnie bolą od rolek. Temat mnie zaciekawił, ponieważ próbowałem jak na nartach, ale słabo szło. Prób było kilka, potem nie jeździłem, bo nie było okazji. Znalazłeś fajną miejscówkę i coś próbujesz jeździć, się dowiedzieć. Echo. Wiesz jak postawić tyczki w PŚ IA, jakie spadki i takie tam skomplikowane zupełnie Ci niepotrzebne rzeczy, a nie masz pojęcia jak proste ćwiczenie jakim jest Fisch wykonać i gdzie jest haczyk.

Wymyślasz jakieś intencje, zamiast iść na płaskie i popróbować tego prostego ćwiczenia, które da Ci jakieś wyobrażenie o skręcaniu na rolkach.

Analizujesz dobrze jeżdżącego gościa widząc to samo co Victor w jeździe Hirschera. Pernamentny kibel. Ktoś, kto choć trochę ma o tym pojęcie to wie, że wszystkie skręty wykonuje w pozycji wychylonej. Jeśli masz wszystkie koła takie same i równo ustawione na szynie, to powiedz mi jak można skręcać na drugim kółku z przodu?

pozdro

ps. Jeśli ma być to S2S to może Smoku użyczy wiedzy na podstawie swoich doświadczeń, bo widzę jak to określam u Niego mocną amerykanizację, chociaż mieszka w Kanadzie. Widzi problem i stara się pomóc jak umie, to taka swoista cecha z tamtego rejonu świata. Ale do nas to jeszcze nie doszło.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Marcos73 napisał:

Krzysiu, nic nie zacząłem atomizować, ja na rolkach jeżdżę okazyjnie, a). bo nie mam z kim, b). stopy mnie bolą od rolek. Temat mnie zaciekawił, ponieważ próbowałem jak na nartach, ale słabo szło. Prób było kilka, potem nie jeździłem, bo nie było okazji. Znalazłeś fajną miejscówkę i coś próbujesz jeździć, się dowiedzieć. Echo. Wiesz jak postawić tyczki w PŚ IA, jakie spadki i takie tam skomplikowane zupełnie Ci niepotrzebne rzeczy, a nie masz pojęcia jak proste ćwiczenie jakim jest Fisch wykonać i gdzie jest haczyk.

Wymyślasz jakieś intencje, zamiast iść na płaskie i popróbować tego prostego ćwiczenia, które da Ci jakieś wyobrażenie o skręcaniu na rolkach.

Analizujesz dobrze jeżdżącego gościa widząc to samo co Victor w jeździe Hirschera. Pernamentny kibel. Ktoś, kto choć trochę ma o tym pojęcie to wie, że wszystkie skręty wykonuje w pozycji wychylonej. Jeśli masz wszystkie koła takie same i równo ustawione na szynie, to powiedz mi jak można skręcać na drugim kółku z przodu?

pozdro

ps. Jeśli ma być to S2S to może Smoku użyczy wiedzy na podstawie swoich doświadczeń, bo widzę jak to określam u Niego mocną amerykanizację, chociaż mieszka w Kanadzie. Widzi problem i stara się pomóc jak umie, to taka swoista cecha z tamtego rejonu świata. Ale do nas to jeszcze nie doszło.

Yyy w sumie to nie wiem co powiedzieć więc nic nie powiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, SzymQ napisał:

Kurcze, nie wiem jak to powiedzieć, ale u mnie pod domem droga gruntowa. Pakuję się codziennie do auta i jadę na spot uczyć się elementarza. Nie dość, że rolki, ochraniacze, koła, szyny to jeszcze paliwo. Dobrze, że przez rolki nie mam czasu na rower, bo chyba bym zbankrutował. 😉

Cześć

Można jechać na rowerze na rolki. Oszczędzisz na paliwie...

Pozdro

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SzymQ napisał:

Moja droga ma się świetnie. Zresztą obie, a ta narciarska miała dobrze od samego początku. Jedyne czego brakowało to zrozumienie aspektów technicznych. Zrozumiesz różnicę, kiedy obejrzysz pierwszy dobry poradnik o rolkach.

Za biedny na narty jestem? Spoko - mam już 4 pary nart za całe 1530. 🙂 Za mało jeżdżę? Covid wyrwał mi półtora tygodnia narciarstwa, więc wyszło tylko pod 25 dni.

Widzimy się na stoku.

Jak masz coś do pokazania to chętnie zobaczę, a jak chcesz się czegoś nauczyć, to chętnie pokażę, kup tylko jakieś sensowne narty...

Rolki tanie?! Chyba coś w moim życiu poszło nie tak ...

Cześć

Rzadko się zdarza tak porządnie technicznie, czytelnie i powtarzalnie jeżdżący człowiek jak Marek. Naprawdę warto go naśladować a nie oglądać jakichś pajacy na YT Szymek. Myślę oczywiście o jeździe ciętej. Narty ma nad wyraz sensowne.

Pozdro

PS

A co to jest S2S, bo Oni ciągle piszą...

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Rzadko się zdarza tak porządnie technicznie, czytelnie i powtarzalnie jeżdżący człowiek jak Marek. Naprawdę warto go naśladować a nie oglądać jakichś pajacy na YT Szymek. Myślę oczywiście o jeździe ciętej. Narty ma nad wyraz sensowne.

Pozdro

PS

A co to jest S2S, bo Oni ciągle piszą...

Pozdro

Skate to ski czyli naśladowanie jazdy na nartach na rolkach w skrócie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, KrzysiekK napisał:

Skate to ski czyli naśladowanie jazdy na nartach na rolkach w skrócie. 

Żartujesz...

Zawsze myślałem, że wystarczy po prostu kupić rolki i jeździć, podobnie jak na nartach. Może warto jeździć na nartach naśladując pływanie kajakiem albo pływać naśladując grę w szachy...

Irracjonalność niektórych pomysłów i działań mnie po prostu powala.

No to rzeczywiście Marek nie ma w temacie czego szukać bo On trenuje jeżdżących na rolkach z górki a nie jeżdżących na rolkach naśladujących jazdę na nartach.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KrzysiekK napisał:

I tak nie wytrzymasz … pf

czekaj … wkleję jakiegoś gniota i nie wytrzymasz 

Leoska męczy t stop … idzie nieźle 

Dziękuję, skończyłem. Żal kółek na T-stop ale niech każdy bawi się jak lubi. Umieć warto, korzystać raczej nie. Ale zaraz Eksperci wytłumaczą że jest inaczej .. tak więc dobrej zabawy i jazdy. Najlepiej po płaskim 🙂

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, PSmok napisał:

Cytuje , 

zasłanianie się grupka dziwaków co na rolki zabierają kije .....

Nie wiedziałem ze należę do grona dziwaków , aczkolwiek tez nie wiedziałem ze dziwak pisze w dziale Inline Alpine/ S2S i opiera swoje wywody i doświadczenia na skateparku. No może nie dziwak ale fachura od slalomu , skateparku , murków   czy wallride na niskim levelu( dziwne ale prawdziwe). 

Jeżeli jest dział , który ma pomóc w narciarstwie to nie wiem dlaczego te idiotyzmy. 

Jako jeden z dziwaków , używam kije aby się mój COM był już w środku skrętu. 

 

 

 

 

 

Ty tu jedziesz z górki czy po płaskim ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marxx74x napisał:

Dziękuję, skończyłem. Żal kółek na T-stop ale niech każdy bawi się jak lubi. Umieć warto, korzystać raczej nie. Ale zaraz Eksperci wytłumaczą że jest inaczej .. tak więc dobrej zabawy i jazdy. Najlepiej po płaskim 🙂

M.

Oj weź…

Tam gdzie jeździmy sa jak wiesz Górki a na dole każdej Górki dość stromy zakręt … żeby Leośki nie zbierać z trawy musi umieć trochę zwolnić… ponieważ hamulec poszedł się … starł się, niech sobie chociaż tak hamuje a przy okazji będzie musiała poznać trochę mechanizmu jechania głównie na jednej nodze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, KrzysiekK said:

Ty tu jedziesz z górki czy po płaskim ? 

Jadę z górki . Świetny trening na antycypacje i przeniesienie COM do środka przed nowym skrętem. Jako rezultat , jestem na nowych krawędziach i następuje mała rotacja biodra , dobra rzecz w nowoczesnym narciarstwie i przyspieszenie skrętu . Podpatrzone u R Berger. 
 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
6 godzin temu, PSmok napisał:

Jadę z górki . Świetny trening na antycypacje i przeniesienie COM do środka przed nowym skrętem. Jako rezultat , jestem na nowych krawędziach i następuje mała rotacja biodra , dobra rzecz w nowoczesnym narciarstwie i przyspieszenie skrętu . Podpatrzone u R Berger. 
 

 

Dziś sprawdzałem jak mi to pójdzie … ale na płaskim i było ciężko i wytracało prędkość postępową, bo rotacyjnie to można się samemu napędzić. Z górki gdy stroma, rozpędzam się za bardzo i skręty się spłycają. Trudniej opanować, na łagodnej w miarę idzie. Jak coś wymyślisz nowego to wrzuć … 

Pojawila się dziś dyskusja nt skrętu … na nartach piętki wykonują większy łuk niż dzioby. Dociążamy przód. Na rolkach opierając się na piętach odciążamy dzioby, rotacja i z tego wychodzimy do pump turn. Czyli wychodzi że to sprzeczne z narciarstwem. Myślałeś o tym? Jak to widzisz?

Edytowane przez KrzysiekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Lexi napisał:

Wow.. całe szczęście więc zgodnie z tematem informuję ( z niemałą dumą) że nasze Panie strzepały w siatkówce Turczynki (nr 1 na świecie i obrończynie tytułu) w ćwierćfinale ligii narodów.. 🍾

A dziś Włoszki strzepaly nasze 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, KrzysiekK napisał:

Yyy w sumie to nie wiem co powiedzieć więc nic nie powiem. 

Cze

Sorka za szorstkość, ale Marek ma rację - będzie towarzystwo wzajemnej adoracji, czyli osoby nie mające bladego pojęcia o rolkach rozkminiajace aspekty jazdy o których nic nie wiedzą. Niestety nikt nas nie będzie mógł z tego błędu wyprowadzić. S2S to nowa odmiana jazdy na rolkach i może Smoku będzie się z nami/Tobą dzielił swoimi spostrzeżeniami, jako dobry narciarz/instruktor i jak widać na filmikach co raz to lepszy rolkarz. O nartach wiem dużo więcej, bo rolkarzem jestem co najwyżej spionizowanym. Dość uważnie czytałem posty w Twoim temacie i IA z narciarstwem ma tyle wspólnego, że jeździ się z góry na dół, między tyczkami i z kijkami. Marek wspomniał, że to raczej bieg niż jazda bo ma być  przede wszystkim szybko. Stąd jego wpisy o szuraniu, w IA to się nie sprawdza, technika jazdy w IA to odpowiednik jazdy ciętej sportowej w narciarstwie alpejskim, chociaż jest zupełnie inna.

Jeśli to S2S to moje porównania jak również różnice opieram na wiedzy narciarskiej, bo tam mniej więcej wiem co robić, żeby na nartach jeździć. Narciarstwo pewnie w dość dużym stopniu można zasymulować na rolkach, jednak moim zdaniem, aby to miało sens i wymiar  narciarski jest ważna konfiguracja sprzętu na którym się jeździ, aby można to było choć w zbliżony sposób wykonywać. Rolki są proste i nie mają promienia jak narty i nigdy po promieniu jechać nie bedą. To że możemy je rotować podczas jazdy, to tylko zasługa kółek, które mają bardzo mały styk z podłożem i stawiają relatywnie mały opór. Marek pisze o szuraniu i ma rację. Oczywiście w pochyleniu, ze względu że są dość krótkie możemy starać się je poprowadzić po łuku i tak też pojadą. Jak choćby motocyklista w skręcie - nie skręca poprzez kierownicę tylko pochylenie. W skręcie utrzymuje go siła tarcia. Ale specjalne opony i przede wszystkim duże.

Fajny filmik wrzucił Victor, przy całym szacunku dla umiejętności zawodniczki, które są ogromne to dużą rolę pełni sprzęt i umożliwia jej tak szybko wykonywany slalom. Trzeba się tylko dobrze przyjrzeć.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, SzymQ napisał:

Ja nie wiem co macie za sobą, a co nie. Piszesz do mnie w jakiś protekcjonalny sposób, który w sumie rozumiałbym gdbyś:
- był jakimś moim bliskim kumplem (nie zauważyłem żeby tak było, jeśli tak o tym myślałeś to przepraszam)
- jeździł na nartach dla Faction (jak bardzo nie starałbym się spojrzeć przychylnym okiem, to widzę pewne różnice w umiejętnościach)
- miał realny wpływ na mój narciarski rozwój (hmm, no też nie miałeś 😞 )

Zatem zostaje mi na bieżąco dawać Ci tyle szacunku, ile sam od Ciebie dostaję...

P.S. Żeby nie było, że się gniewam to nawet podzielę się z Tobą nawet informacją, że ostatnio wpadł mi w ucho jakiś stary kawałek Eldo pt. Mędrcy z kosmosu. Może i Tobie się spodoba 🙂 

Pozdro serdeczne

Szymku, bardzo Cię przepraszam, ale najwyraźniej pomyliłem osoby poprzez zbieżność imion oraz podobieństwo nick-ów. Było to nie zamierzone. Koleżanka Zając przeczytała co chciałem napisać, Ty przeczytałeś to, co chciałeś przeczytać.

Nie jeżdżę dla Faction, ani żadnej innej firmy bo jestem za cienki a i nie czuje takiej potrzeby, jeżdżę tylko i wyłącznie dla swojej przyjemności.

Postaram się w przyszłości nie komentować Twoich wpisów, należysz chyba do grupy osób odbierających wszystko jako złą monetę.

pozdrawiam

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kordiankw napisał:

A dziś Włoszki strzepaly nasze 😞

No niestety.. Włoszki grały wyśmienicie - i chociaż układ podobny ja Turczynki - czyli gra na jeddną zawodniczkę to naszee dziewczyny (oraz trener) nie dali rady dzisiaj .. "czarna Włoszka" była poza zasięgiem - z resztą zespołu nasze dziewczyny by sobie poradziły..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo @Marcos73 - rolki nie mają promienia stąd próby odciązenia w układach zamkniętych przodu (bądź tyłu - ale nie będę Wam mieszał) oraz ucieczki w bieg zmieniający naturalnie kierunek (nie chodzi o przeplatankę). 

Naturalne dla narciarzy wchodzących na rolki jest akcentowanie dość bezsensownej próby oparcia się na zewnętrznej  w fazie N .. taki skręt z oporu zewnętrzną wtedy wychodzi a oporu nie lubimy 😉 choć jeździec ma wrażenie graniczące z pewnością że się odbija i pcha .. niestety nie .. może jeszcze na bardzo miękkich kółkach się uda bo chwycą ale dalej to już zbyteczne szur szur .. Układ nad rolkami jest stety bądź niestety inny od narciarskiego. Możliwa jest praca z niektórymi figurami ale trzeba to dobrze zrozumieć i ogarnąć konsekwencje. 

Czy Skate2Ski ma sens? Jak najbardziej tak. Eliminuje (brutalnie) niektóre zachowania, które na nartach przechodzą bo sprzęt broni ale całość czynią żałosną. Przesadną rotację przy inicjacji skrętu, chaos na osi strzałkowej, dziwne ruchy bioder, zamykanie kolan, brak pracy zewnętrznej i tak dalej ... 

Eksperci mówią o krótkiej szynie i względnie małych kółkach. Limitem dla 90tek jest dla mnie U10 (na suchym). Mocowanie przód/tył poza obrysem buta. Każda rozsądnie prowadzona osoba o sprawności nie poniżej średniej to ogarnie. Czego serdecznie wszystkim życzę .

M.

 

  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marxx74x napisał:

Eliminuje (brutalnie) niektóre zachowania, które na nartach przechodzą bo sprzęt broni ale całość czynią żałosną. Przesadną rotację przy inicjacji skrętu, chaos na osi strzałkowej, dziwne ruchy bioder, zamykanie kolan, brak pracy zewnętrznej i tak dalej ... 

Nie wiem czy moje życie po przeczytaniu tego nadal ma sens.. 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marxx74x napisał:

Brawo @Marcos73 - rolki nie mają promienia stąd próby odciązenia w układach zamkniętych przodu (bądź tyłu - ale nie będę Wam mieszał) oraz ucieczki w bieg zmieniający naturalnie kierunek (nie chodzi o przeplatankę). 

Naturalne dla narciarzy wchodzących na rolki jest akcentowanie dość bezsensownej próby oparcia się na zewnętrznej  w fazie N .. taki skręt z oporu zewnętrzną wtedy wychodzi a oporu nie lubimy 😉 choć jeździec ma wrażenie graniczące z pewnością że się odbija i pcha .. niestety nie .. może jeszcze na bardzo miękkich kółkach się uda bo chwycą ale dalej to już zbyteczne szur szur .. Układ nad rolkami jest stety bądź niestety inny od narciarskiego. Możliwa jest praca z niektórymi figurami ale trzeba to dobrze zrozumieć i ogarnąć konsekwencje. 

Czy Skate2Ski ma sens? Jak najbardziej tak. Eliminuje (brutalnie) niektóre zachowania, które na nartach przechodzą bo sprzęt broni ale całość czynią żałosną. Przesadną rotację przy inicjacji skrętu, chaos na osi strzałkowej, dziwne ruchy bioder, zamykanie kolan, brak pracy zewnętrznej i tak dalej ... 

Eksperci mówią o krótkiej szynie i względnie małych kółkach. Limitem dla 90tek jest dla mnie U10 (na suchym). Mocowanie przód/tył poza obrysem buta. Każda rozsądnie prowadzona osoba o sprawności nie poniżej średniej to ogarnie. Czego serdecznie wszystkim życzę .

M.

 

Cze

Dzięki, że nie zrezygnowałeś, bo Twoja wiedza jest niezwykle cenna. Dwa poziomy niżej zaawansowania i będzie małymi kroczkami do przodu. Na samym początku wspomniałeś o skrętach pump turns i przyjąłeś, że Krzychu wie o co chodzi. Błąd. Krzysiu o podstawach dowiedział się 2 strony temu. 
zastanawiam się tylko, czy da się dobrać taki setup, aby jak najbardziej realnie symulował jazdę na nartach. Myślę, że da się to zrobić, aby nie jechać z oporu jak również żeby zmiana kierunku nie była stricte rolkarska z Pięty. Nie wiem też, czy w takich skrętach semi narciarskich nogą wiodącą jest wewnętrzna. Nie umiem tak skręcać, więc nie wiem. 
Jeśli możesz, to zerknij na filmik Victora z SL na czas na kubeczkach na 1 nodze, zauważyłem coś, co moim zdaniem ma duży wpływ że dziewczyna może tak szybko skręcać. Oczywiście to tylko domysły. Troszkę w Twoim stylu w formie zagadki😉.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...