Skocz do zawartości

Kolory na szlaku


Estka

Rekomendowane odpowiedzi

Kolory tras narciarskich i trudności z nimi związane tak się wszystkim wryły w pamięć, że nawet osoby, które nie jeżdżą na nartach wiedzą, że jak niebieska to łatwa, a z czarnej lepiej zawrócić  :o. A ponieważ te same kolory spotykamy na pieszych szlakach górskich, to wiele osób jest przekonanych, że dokładne to samo one oznaczają. 

 

Tymczasem...

kolor, którym oznaczony jest szlak nie ma związku z trudnością szlaku dla turysty pieszego

  • 24px-POL_Szlak_czerwony.svg.png szlak główny (najciekawszy krajobrazowo) jest zawsze oznaczony kolorem czerwonym 
  • 24px-POL_Szlak_niebieski.svg.png kolor niebieski wyznacza szlaki pokonujące duże odległości – dalekobieżne
  • 24px-POL_Szlak_%C5%BC%C3%B3%C5%82ty.svg. żółtym znakuje się krótkie szlaki łącznikowe, czasami też dojściowe
  • 24px-POL_Szlak_zielony.svg.png zielony oznacza szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc
  • 24px-POL_Szlak_czarny.svg.png kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy 

(to za Wikipedią)

 

 

„Nie, kolory nie oznaczają absolutnie niczego! Wciąż pokutuje przekonanie, że czarne szlaki są najtrudniejsze, a zielone najprostsze, ale to nieprawda – takie reguły obowiązują wyłącznie na nartostradach, natomiast na szlakach pieszych jedyną zasadą jest, aby dwa szlaki tej samej barwy nie krzyżowały się w żadnym punkcie. I tylko według tego klucza dobierane są teraz kolory znaków. Dawniej, owszem – gdy wytyczano pierwsze szlaki dalekobieżne, to te prowadzące ze wschodu na zachód były czerwone, a wiodące wzdłuż osi północ – południe – malowano na niebiesko, ale dzisiaj nawet króciutki „łącznik” potrafi być czerwony, gdy konfiguracja innych kolorów tego wymaga.” Leszek Maślanka (znakarz)

http://terakowski.re...pl/Maslanka.htm

 

Ps.

Więc, jeśli ktoś, tak jak ja dzisiaj, zrobił kilka kilometrów czerwonym i czarnym szlakiem, to niech sobie gratuluje... z umiarem  :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Szlaki turystyczne są bardzo dobrze oznaczone,odnawiane co jakiś czas nawet te mniej uczęszczane i czy mamy mapę sprzed dziesięciu, pięciu lat czy najnowszą zawsze trafimy do celu. Z rowerowymi w górach to jest niestety chaos,chyba każda z miejscowości robiła sobie swoje ścieżki,nikt później o to nie dbał,nie odnawiał i tak mamy pełno różnego rodzaju pojedyńczych oznaczeń,to tabliczek,to malowanych w różne wzory które nigdzie nie doprowadzą bo większość albo została zniszczona,albo zarosła.  Ostatnio trochę sytuacja się poprawia bo nowe oznaczenia są robione czytelnie i przejrzyście,jednak ze znalezieniem ich na mapach bywają problemy,dlatego trzymam się turystycznych bo poza niektórymi parkami można jeździć rowerem  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...