Skocz do zawartości

Ranking

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 17.09.2024 uwzględniając wszystkie działy

  1. Tak przy okazji kilka fotek z przejazdu przez okolice Raciborza. Stan Kanalu Ulga oceniam wizualnie jako bezpieczny. Do korony walow jeszcze ok 4m. Kanal to taka wodna obwodnica Raciborza, czyli po prostu nowe koryto ( nowe sprzed 100lat) wykopane po to by glowny przeplyw Odry omijal centrum miasta. Waly tu stare ale moze dzieki temu dobrze zageszczone Zbiornik Raciborz dolny wg danych WP napelniony w 80%. Tak na oko, znam dobrze zbiornik sprzed zalania, weszlo by tam jeszcz 4-5 m wody, czyli drugie tyle. Oczywiscie ktos policzył statecznosc i wytrzymałosc zapor ziemnych i zelbetowych i technologie napelniania i nie bede udawal ze wiem lepiej. Na szczescie w calym tym balaganie byl czas na ewakuację sprzetu samojezdnego i czesci nie lubiacych wody z maszyn w zwirowniach na dnie zbiornika ( glownie silniki elektryczne) Na polderze Bukow stan podobny. Wysokość pietrzena bezpieczna. Niestety przyczepa nie przezyje... W Krzyzanowicach poziom Odry pod mostem wydaje sie bezpieczny, waly wystają na min 3-4m. U sasiadow w Bohuminie autostrada A1 wciąż metr pod woda, czyli rowno z okolicznymi duzymi stawami. Pompowania bedzie baaaardzo duzo, bo grawitacyjny zrzut zamkniety - cofka z Olzy. Objazd przez Orlova i Karwine... katastrofa. Jak ktos wybiera sie A1 niech lepiej pojedzie przez Zwardon, lub Wisle (tez kiepsko). Pocieszajace jest to, że przejechalem bezpiecznie ulicą Raciborza, ktora w 1997 byla 2.5 m pod wodą..... Oczywiscie wsxystkie moje komentarze dotycza stanu dzisiaj ok 12tej. Nie wiem co sie dzieje wyzej i co jeszcze przyplynie...
    6 punktów
  2. Cześć, tylko, że w wielu miejscach te naturalne mechanizmy są już zniszczone i nie da się ich odbudować. Budując miasta blisko rzek i zagospodarowując ich brzegi narażamy się na zalania, natomiast budując zbiorniki retencyjne staramy się przeciwdziałać skutkom wezbrań wody. pozdro
    5 punktów
  3. Gdyby nadal rządził PiS, to gość od „Red is Bad” nie musiałby spierdalac za granicę, tylko miałby już 200 baniek zaliczki na dostawę biało czerwonych worków na piach, które być może dotarłyby na zagrożone tereny parę miesięcy po powodzi.
    4 punkty
  4. Kilka info od środka. Kto żyw i się zna został przesunięty na Dolny Śląsk - specjaliści z reszty kraju. Każdy zbiornik ma osady denne, im starszy tym większe. Od lat brak pieniędzy na ich czyszczenie. Brak pieniędzy na wynagrodzenia, często operator rzuca papierami bo pracuje na najniższej krajowej. Część jednak kocha tę robotę. Niespodziankę zrobił im też sztab kryzysowy odcinając prąd na niektórych zbiornikach. Przejście na sterowanie ręczne wymaga ludzi i czasu. Tych ewakuowano. Zbiornik bez prądu i ludzi na miejscu jest niesterowalny. Gro z nich jest stara lub bardzo stara. W RZGW jest zapewniona łączność radiowa ale wymaga też prądu. To jest jednak łączność wewnętrzna. Przez ostatnie tygodnie była susza. Priorytet to była akumulacja wody. Jak zrzut nastąpi zbyt szybko spowoduje falę wezbraniową, ta każdorazowo osłabia wały. Ostrzeżenia przyszły późno, by móc zrzucić wodę ze zbiornika wyżej, musi być miejsce w tym poniżej. Jeszcze trzeba to uzgodnić pomiędzy różnymi dyrekcjami. Tych PIS namnożył w kraju. Zadaniem zbiorników nie jest przejęcie fali wezbraniowej a jej spłaszczenie. To wydłuża jej czas przejścia przez wały. Dodam jeszcze eko-terrorystów. Jakakolwiek próba budowy zbiornika, polderu, wycinka drzew w korycie to jedna wielka walka blokowana latami. Ryzyka powodzi nie wyeliminujemy nigdy, możemy ograniczyć jedynie jej skalę. Na zlewni Odry zrobiono sporo, na zlewni Wisły zdecydowanie mniej.
    4 punkty
  5. Było zaproponowanych 16 (opcja maks) a rekomendowanych 6. Pytanie czy tylko udałoby się je w tak krótkim czasie wybudować. I nawet nie chodzi o samą budowę tylko u uzgodnienia i procedury. Bardzo wątpię. Ale te 5 lat zmarnowano. Ciekawe jak teraz będą wyglądały konsultacje społeczne w tym zakresie. I przede wszystkim czy tym razem protestujących nie zagłuszą zwolennicy budowy.
    3 punkty
  6. Bo owczesni potraktowali protesty doslownie. A zazwyczaj chodzi o to, ze odszkodowania sa liczone wg dziwacznyvh wskaznikow i maja się nijak do rzeczywistej wartosci odtworzeniowej ustraconego mienia. Po prostu trzeba je zweryfikowac i czasem dosypac kasy....
    3 punkty
  7. Cześć Nie ja poruszyłem tutaj aspekt polityczny (czego uważam być nie powinno) ale właśnie słucham Pana Premiera Tuska i z satysfakcją i wielkim szacunkiem usłyszałem zdecydowaną krytykę spekulacji cenowych wykorzystujących sytuację powodziową. Nie dodał, że odpowiednie służby skarbowe powinny w odpowiednim momencie odwiedzić podmioty, które takiego procederu się dopuszczają ale na jego miejscu takie ciche zalecenie bym wydał i kurwa do ostatniej skarpetki obrobił. Co do zbiorników to jeszcze taka mała dygresja. Jakikolwiek zbiornik wodny to nie wanna z korkiem i upustem czy upustami na górze. To zbiornik wodny w terenie o określonej budowie geologicznej. Pozdro
    2 punkty
  8. Proste intuicje nie mają tu zastosowania. Na przykład jak się doczytałeś na jednym ze zbiorników w kaskadzie Nysy należy zmniejszyć przepływ podczas przyboru a nie zwiększyć. Dlaczego - bo zwiększa to jego dyspozycyjną pojemność. Jak się nad tym chwilę zastanowić, to jest to logiczne. W ogóle polecam bardzo uważną lekturę dokumentu, bo pokazuje drugie, trzecie a może i czwarte dno. Jednak ktoś to dogłębnie przemyślał. A nawet porównał możliwe strategie kierowania zbiornikiem (to na początku na str 77). Zagadnienie jest złożone i wieloaspektowe. Przeczytaj bardzo uważnie dokument a nie wyrywkowo leć aby potwierdzić swoje tezy.
    2 punkty
  9. Do COVID-to został jeszcze rok. O rezygnacji z tego projektu zdecydował osobiście Przemysław Daca. Wyciągnięto jego wypowiedź w mediach z 2019r., że bierze za to całkowitą odpowiedzialność.
    1 punkt
  10. W Polsce w marcu 2020. Pamiętam bo leżałem wtedy w szpitalu z zerwanym Achillesem.
    1 punkt
  11. Dziś chyba pierwszy raz padło w mediach - Polsat, w rozmowie z Wojciechem Skowyrskim, że ludzie protestowali w 2019 roku przeciwko budowie zbiorników w Kotlinie Kłodzkiej. Twierdził, że gdyby udało się wybudować choćby 4 z planowanych tam 11, to Kłodzko byłoby bezpieczne.
    1 punkt
  12. Po prostu mi się nie chce. Wszystko jest klarownie napisane. Jak nie rozumiesz, to przeczytaj drugi raz, lub trzeci. A jak nie zrozumiesz, to nie jest dla Ciebie. Mogę Ci tylko podpowiedzieć abyś w Wiki sprawdził co to jest rezerwa forsowana.
    1 punkt
  13. Jak pomyślisz to zrozumiesz dlaczego.
    1 punkt
  14. Energetyka ma w dupie Wody Polskie i to od lat. Sprzeczne interesy, działają ponad prawem. Nie tylko tam. Nie tylko ta spółka energetyczna. p.s. Jak będę miał chwile napiszę jeszcze parę słów o wałach i ich stanie.
    1 punkt
  15. to faktycznie może być długa ścieżka decyzyjna: Kto decyduje o podjęciu decyzji o zwiększeniu zrzutów ze zbiornika i na jakiej podstawie (analizy?). - Gospodarka wodna na zbiornikach wodnych jest pilotowana przez Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu pod nadzorem Dyrekcji RZGW we Wrocławiu, w tym Zastępcy Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą w porozumieniu z Zarządami Zlewni i kierownikami poszczególnych zbiorników po uprzednim przeanalizowaniu sytuacji w całym dorzeczu Odry. Ewentualne zrzuty ze zbiornika Nysa do Nysy Kłodzkiej mają wymierny wpływ na późniejsze wezbrania wód rzeki Odry, co również musi być przedmiotem nadzoru przez nasze służby. Jarosław Garbacz, rzecznik RZGW we Wrocławiu https://nowinynyskie.com.pl/artykul/w-jeziorze-nyskim-nie-n1620829
    1 punkt
  16. Na skionline ostatnia aktywność w styczniu.
    1 punkt
  17. Przeczytaj uważnie tekst o sterowaniu kaskadą na Nysie. Takie intuicyjne myślenie okazuje się nie ma tutaj zastosowania.
    1 punkt
  18. Jak widać poniżej, w necie jest wiele: https://bibliotekanauki.pl/books/2049052.pdf Od str. 117 jest wszystko dokładnie opisane. Nawet jeśli to nie jest aktualna wersja, to lektura daje dużo większe wyobrażenie o zagadnieniu. Łatwo, też można znaleźć w sieci, że wszystkie działanie są weryfikowalne vide dostępne w internecie wystąpienie pokontrolne odnośnie zbiornika w Nieliszu.
    1 punkt
  19. Pisałem z Nim priv w lutym 2022. Dialogował. W sierpniu 2022 już nie odpisał na priv 😞
    1 punkt
  20. Nie ma co się dziwić, jak RCB od wczoraj takie coś wysyła we Wrocku:
    1 punkt
  21. Polacy to jednak geniusze, niedawno większość wiedziała więcej o covidzie od lekarzy, a teraz przez weekend przybyło nam kilkanaście tysięcy ekspertów meteorologów, klimatologów, hydrologów, specjalistów od retencji i specjalistów od umacniania wałów.
    1 punkt
  22. Woda jest w kranie, tylko trzeba mieć puste naczynie 🤣
    1 punkt
  23. @Plus82 dawno nie pisał, ma ktoś kontakt ?
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...